Podwyżki opłat za śmieci z 11 do 25 zł chwilowo wstrzymane

24.04.2019

Mieszkańcy bloków, u których stwierdzono nieprawidłowości w segregowaniu odpadów, mają jeszcze jedną szansę, by zacząć to robić i nie płacić ponad drugie tyle w czynszu od osoby za śmieci.

Prezydent informuje, że procedura administracyjna nakładające wyższe opłaty zostaje wstrzymana do kolejnej kontroli w maju.

To nie jest przyzwolenie na brak segregowania, ale jeszcze raz uświadomienie skali problemu i danie szansy ludziom.

– Stwierdziliśmy, że trzeba jeszcze raz mieszkańcom przypomnieć o ich powinnościach. Jeżeli ktoś w swojej deklaracji stwierdził, że będzie segregował odpady i tak ma naliczana stawkę, to powinien się do tego obowiązku stosować. Dopiero po drugim wezwaniu, jeżeli się okaże, że tego nie robi, będą nakładane kary administracyjne. Powtórzymy jeszcze raz spotkanie z prezesami spółdzielni, mieszkańcy dostana ulotkę przypominająca o konieczności segregacji i początkiem maja będą przeprowadzone kolejne kontrole. Jeżeli potwierdzą te nieprawidłowości, decyzje już będą z całą konsekwencją.

Tymczasem spółdzielnie ostrzegają swoich lokatorów i wysyłają pisma.

Jak mówi Kazimierz Kępowicz, wiceprezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, starają się uczulać ludzi, że muszą w końcu myśleć o swoich pieniądzach.

Jak dodaje, jeśli opłaty wzrosną po majowej kontroli, mieszkańcy mogą znów złożyć deklarację o tym, że będą segregować śmieci, wtedy spółdzielnia może się odwołać.

To z kolei oznacza kolejną kontrolę i powtórkę z historii.

– Jeżeli mieszkańcy dostaną po kieszeni, to zrozumieją, że trzeba oszczędzać. Może tak być, że komitet mieszkańców danej nieruchomości może zwrócić się do nas z oświadczeniem, że ludzie – mówiąc trywialnie – poszli po rozum do głowy, wówczas my zmieniamy deklarację i się odwołujemy. Ale w praktyce, jeżeli przy odbiorze zostanie znów zrobiona dokumentacja fotograficzna, która wykaże niewłaściwe postepowanie mieszkańców, to po co się odwoływać.

Jak już informowaliśmy, urzędnicy ze Strażą Miejską sprawdzili około 90 bloków sześciu spółdzielni mieszkaniowych zarządzanych przez Miejski Zarząd Budynków, Tarnowską Spółdzielnię Mieszkaniową, Spółdzielnię Jaskółka, Nadzieja, Mościce i Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową.

Segregacja była prawidłowa tylko przy Marynarki Wojennej 16 i Westerplatte 1.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Kazimierz Kępowicz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN