Prokuratura bada sprawę zamknięcia Mostu w Ostrowie

15.01.2020

Doniesienia wpłynęły od mieszkańca gminy oraz tarnowskiej posłanki Platformy Obywatelskiej.

Jak informuje Marcin Stępień, prokurator rejonowy w Tarnowie, postępowanie toczy się w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz niedopełnieniu obowiązków przez urzędników Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Sprawdzane są ekspertyzy mostu, które mogły wskazywać znacznie wcześniej, że most stanowi zagrożenie. Przesłuchiwani są też świadkowie.

Przypomnijmy, most w Ostrowie został zamknięty 27 listopada.

Jak informował prof. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej, która opracowała jedną z dwóch ekspertyz – most był w stanie krytycznym, nawet przy ruchu pieszych. Wskazał też, że most ma wady konstrukcyjne.

– Kiedyś trzeba było powiedzieć stop. Nawet pod ciężarem własnym bez żadnego ruchu poziom bezpieczeństwa jest krytyczny. Most ma wady pierwotne w konstrukcji. Jest to konstrukcja nietypowa, całkowicie spawana, a to, co ogranicza nośność, to dużo uszkodzeń, które wystąpiły w ostatnich kilku – kilkunastu latach z racji tego, że most został obciążony bardzo ciężkim ruchem samochodowym. Są to bardzo groźne uszkodzenia, pęknięcia konstrukcji stalowej, pęknięcia spoin.

Jak już informowaliśmy, na istniejących podporach i przyczółkach po wzmocnieniu i wyremontowaniu ich, ma powstać nowa przeprawa.

Prace budowlane miałyby ruszyć w 2021 roku.

Posłuchaj:
Tomasz Siwowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Przegląd prasy katolickiej - Dorota Kunc, ks. Piotr Adamczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30