Mieszkańcy Klikowej nie chcą spalarni

26.10.2017

Mieszkańcy Klikowej nie chcą spalarni śmieci w Tarnowie. Najwięcej obaw budzi sam smród, który może wiązać się z taką inwestycją. Instalacja miałaby powstać przy ulicy Spokojnej, w pobliżu Elektrociepłowni Piaskówka.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapewnia, że dzięki nowoczesnej technologii nie ma obaw co do przykrego zapachu.

Mieszkańcy okolicznych domów jednak nie chcą w to uwierzyć. – Takie rzeczy powinny być gdzie indziej, z dala od zabudowań. – Mamy te dymy, które idą na całe osiedla. Nawet jeśli będą oszczędności, to nie zmieni to naszego zdania. – Jest tyle fabryk, zakładów, wszędzie smród. – Będziemy protestować! – dodają mieszkańcy.

Spalarnia sama w sobie nie jest taka zła, boimy się jednak przykrego zapachu– mówi Beata Kozioł, przewodnicząca Rady Osiedla Klikowa. – Co martwi nas najbardziej, to cała logistyka, która wiąże się właśnie ze spalarnią. Mam tu na myśli ciągły dowóz surowców i segregację tych odpadów. To trudny orzech do zgryzienia – dodaje przewodnicząca.

Krzysztof Rodak, prezes tarnowskiego MPEC-u tłumaczy, że taka instalacja to sporo korzyści. – Dzisiaj miasto płaci bardzo duże pieniądze za to, żeby te odpady, których nie można składować, jakoś zagospodarować. Te usługi są bardzo drogie. Słono płacimy za wywóz poza obręb Tarnowa zamiast wykorzystać to na miejscu – dodaje prezes.

MPEC wyjaśnia, że w spalarni mogłyby być przetwarzane odpady komunalne, które nie nadają się do recyklingu. Tego typu nowoczesne nowoczesne elektrociepłownie, zlokalizowane są często w centrach miast i nie są uciążliwe dla środowiska czy ludzi. Przedsiębiorstwo zapewnia, że z instalacji tych nie wydobywają się nieprzyjemne dla otoczenia zapachy.

Spalarnia miałaby powstać w ramach Tarnowskiego Klastra Energii, ale dopiero za kilka lat. Na razie jest w fazie planowania i poszukiwania dofinansowania.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Beata Kozioł
Krzysztof Rodak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za słowo(NS) - Robert Ślusarek
play
Ryszard Gołąb o III Festiwalu Rockowym
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN