Czy protesty mieszkańców storpedują budowę obwodnicy Muszyny?

07.12.2017

Chęć budowy II części obwodnicy Muszyna wzbudza wiele emocji i to skrajnych. Gmina wydała decyzję środowiskową, ale oprotestowali ją mieszkańcy. Sprawdziliśmy na jakim etapie jest ta jakże ważna sprawa.

Przedłużenie istniejącej już obwodnicy Muszyny ma objąć odcinek wzdłuż ul. Piłsudskiego, aż do przejścia granicznego w Leluchowie. Droga ma kosztować 61 milionów złotych. Część mieszkańców popiera ten pomysł, podkreślając, że obwodnica jest bardzo potrzebna.

Są też ludzie przeciwni budowie obwodnicy. To między innymi mieszkańcy ul. Ogrodowej. Obawiają się, że przez Muszynę będzie jeździć mnóstwo tirów i samochodów osobowych, które przejadą w bardzo bliskiej odległości od domów.

Burmistrz Muszyny Jan Golba podkreśla, że II część obwodnicy nie będzie przeznaczona dla ruchu tranzytowego. – Nigdy nie było takiego pomysłu szczególnie, że to uzdrowisko. Taka droga musi być budowana z odpowiednim standardem, przystosowana do ruchu ciężkich samochodów. Lokalny ruch ciężarowy jest do zaakceptowania, ale tranzyt jest tu wykluczony – zaznaczył.

Gmina wydała już decyzję środowiskową, a 61 milionów złotych czeka na wydanie. Teraz dużo będzie zależało od rozpatrzenia protestów kilkudziesięciu mieszkańców.

Trwa weryfikacja. Najpierw musimy określić, czy odwołanie wniosły uprawione osoby, czy wpłynęło w terminie. Dopiero wtedy możemy rozpatrywać to merytorycznie. Ze wstępnego oglądu wynika, że część osób nie jest stroną postępowania. Są też wątpliwości co do prawdziwości podpisów – tłumaczy Maciej Ciesielka, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu.

Do sądeckiego SKO dotarły 3 odwołania. Jedno od jednej osoby, drugie od dwóch, trzecie podpisane jest przez około 30 osób. W międzyczasie Urząd Marszałkowski zamierza ogłosić przetarg na dokumentację i projekt obwodnicy Muszyny.

Posłuchaj:
Relacja
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy