Prywatny przewoźnik zlikwiduje połączenia do Czarnego Potoku i okolic – interwencja RDN

23.04.2018

Od 7 maja dzieci z części gminy Łącko i Łukowica nie będą miały jak dojechać do szkoły – uważają ich rodzice. Wszystko przez likwidację połączeń busowych obsługiwanych przez prywatnego przewoźnika. 7 maja zamknięty zostanie most heleński w Nowym Sączu.

Mieszkańcy Czarnego Potoku poprosili nas o interwencję, gdy dowiedzieli się o planach przewoźnika. Dzieci dojeżdżające do szkoły zauważyły w busach informację o likwidacji połączenia od 7 maja w zeszłym tygodniu. Problem dotyczy nie tylko Czarnego Potoku, ale też miejscowości Szczereż i innych okolicznych, leżących już na terenie gminy Łukowica.

Rodzice uczniów martwią się, że ich pociechy straciły jedyną możliwość dojazdu do szkół w Nowym Sączu. Zainteresowani próbowali skontaktować się z przewoźnikiem. – Na pytanie dlaczego likwiduje połączenie stwierdził, że tak ma być – mówi Wojciech Mikulec, mieszkaniec Czarnego Potoku.

Sołtys Czarnego Potoku Roman Bodziony poinformował już wójta gminy Łącko o problemie. Do przewoźnika zostało wysłane pismo z prośbą o wyjaśnienie.

Wójt gminy Łącko Jan Dziedzina powiedział na antenie radia RDN Nowy Sącz, że nie dostał jeszcze odpowiedzi od przewoźnika, ale zamierza z nim porozmawiać. – Trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie, kompromis.

Skontaktowaliśmy się z właścicielem likwidowanej linii, ale nie zgodził się na nagranie jego wypowiedzi. Przekazał nam, że likwiduje połączenia do Czarnego Potoku ze względów ekonomicznych. Wspomniał też, że klientów odbiera mu sądeckie MPK, które kursuje do Olszany w gminie Podegrodzie, czyli miejscowości leżącej tuż przed Czarnym Potokiem.

Wójt gminy Łącko Jan Dziedzina powiedział nam, że brany jest pod uwagę wariant przedłużenia linii MPK w Nowym Sączu, która dojeżdża do pobliskiej Olszany. – Może teraz jest właściwy czas, by porozmawiać z MPK na ten temat – zaznacza.

Temat likwidacji połączeń ma być również poruszany we wtorek (24.04) na sesji Rady Gminy Łącko. Jan Dziedzina już wcześniej chciał, by autobusy nowosądeckiego MPK dojeżdżały do jego gminy, ale sprzeciwiali się radni.

Jako, że problem dotyczy też mieszkańców gminy Łukowica, takich miejscowości jak Młyńczyska, Stronie czy Jadamwola, wójt Czesława Rzadkosz również interweniuje w tej sprawie. Okazuje się, że przewoźnik nie zgłosił jeszcze w Urzędzie Marszałkowskim, że likwiduje połączenie.

Jeśli faktycznie zlikwiduje połączenie, to mamy tu swojego przewoźnika i będziemy starać się, by Urząd Marszałkowski go zatrudnił. W przypadku połączeń przez kilka gmin musi być taka zgoda z Urzędu Marszałkowskiego – wyjaśnia wójt Łukowicy.

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Relacja
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wrona
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN