Mieszkańcy nie kryją obaw – ruszyły konsultacje społeczne w sprawie spalarni odpadów

06.02.2018

Mocne za i przeciw w sprawie planowanej budowy spalarni w Tarnowie. Zwłaszcza obaw nie brakuje. Najbardziej buntują się ci, którzy spalarnię mogą mieć najbliżej swoich domów. Ruszyły konsultacje społeczne na temat planowanej inwestycji. 

Mieszkańcy obawiają się nieczystości, zapachu pyłu i zmniejszenia wartości mieszkań. Jedni i drudzy żywo dyskutowali na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym dla mieszkańców dzielnicy Krzyż, Piaskówka i Klikowa.

Niech budują spalarnię, ale daleko od nas. Nie godzę się, żeby koło mojego domu powstała. Są obietnice, że będzie taka jak w innych krajach – ale wiemy dobrze, że tak nie będzie. – Nie jestem przekonany. Czy to będzie w ogóle ekologiczne? – Najwyższy czas, żeby została zbudowana. We wszystkich krajach europejskich już są, to czemu nie u nas? – mówili zebrani.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które ma realizować budowę spalarni Krzysztof Rodak zapewniał, że wybudowana zostanie droga instalacja z dobrymi filtrami. Przekonuje też, że spalarnia to oszczędności dla miasta. – W Tarnowie mamy niedomknięty system gospodarki odpadami. Znaczna część odpadów wywożona jest poza miasto. My tym odbiorcom płacimy ponad 5 mln zł rocznie. Te ceny utylizacji dodatkowo wciąż rosną. My nie potrafimy sobie z tymi odpadami poradzić sami, stąd pomysł na tę spalarnię – dodaje prezes.

Dzisiaj kolejne spotkanie konsultacyjne. Tym razem w Sali Lustrzanej o godzinie 17.00 o swoich obawach będą rozmawiać mieszkańcy Tarnowa. To otwarte spotkanie dla wszystkich.

Planowana budowa spalarni ma kosztować blisko 140 milionów złotych. Tarnowski MPEC będzie się starał o dofinansowanie unijne inwestycji. Ma ona powstać obok elektrociepłowni przy ulicy Spokojnej.

Nie ma jednak konkretnego terminu, kiedy spalarnia miałaby powstać. Spółka jest dopiero w fazie konsultacji z mieszkańcami.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Krzysztof Rodak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN