Przedsiębiorcy wciąż mogą skorzystać z nowej ulgi

23.02.2020

Mowa o programie ‚Mały ZUS plus’. Od 1 lutego w samym Tarnowie i Bochni skorzystało z niego prawie 600 przedsiębiorców. Pozwoli im to opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Czym różni się nowy program od dotychczasowego ‚małego ZUS-u’? Odpowiada Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Przede wszystkim zwiększył się limit, gdzie przedsiębiorca może skorzystać z ‚małego ZUS-u’. Wcześniej przedsiębiorca nie mógł osiągnąć więcej niż 67, 5 tys. z działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy. Teraz ten limitzwiększył się do 120 tys. Zmienił się również sposób wyliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Wcześniej brano pod uwagę przychód, teraz liczy się dochód i podstawą wymiaru składek jest połowa przeciętnego dochodu w poprzednim roku kalendarzowym.

Reszta warunków pozostaje bez zmian – trzeba prowadzić działalność gospodarczą przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym oraz złożyć odpowiednie dokumenty.

Z ulgi nie mogą korzystać nowi przedsiębiorcy oraz ci, którzy rozliczali się w oparciu o kartę podatkową i równocześnie korzystali ze zwolnienia z VAT.

Z programu można korzystać przez 36 miesięcy.

Wnioski powinny być określone kodem 0590 lub 0592.

Czas na ich składanie upływa 2 marca. Można to zrobić online.

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - ks. Piotr Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN