Przepisy dla kierujących hulajnogą jeszcze w tym roku?

16.08.2019

Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery i będą musiały poruszać się tak jak one, czyli drogami dla rowerów. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że do końca roku ureguluje przepisy dotyczące tych jednośladów. Mogą one osiągać prędkość nawet do 30 km/h.

Hulajnogi popularne są wśród młodych ludzi, ale wykorzystywane jako szybki środek komunikacji do domu czy pracy przez dorosłych.

Proponowane przepisy będą nakładały pewne obowiązki na kierującego hulajnogą elektryczną – mówi Sławomir Turek, zastępca dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.

– Będą musiały te osoby poruszać się drogami dla rowerów, korzystać z przejazdów dla rowerzystów i pasów ruchu dla rowerów. Jak też jezdnią, dla której dopuszczalna jest prędkość 30 km/h. W wyjątkowych przypadkach kierujący jednośladem będą mogły korzystać z chodnika czy też dróg dla pieszych.

Kierujący jednośladem po chodniku będzie musiał ustępować pierwszeństwa osobom pieszym oraz dostosować prędkość.

Ministerstwo chce to uregulować, bo na chodnikach dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji – dodaje Sławomir Turek.

– Oczywiście jest to jeszcze w fazie legislacji. Nie wiemy jeszcze jakie będą ostateczne rozwiązania. Natomiast rozwiązania, które przedstawiło ministerstwo, mniej więcej do tego się sprowadzają. Też dla osób, które ukończą dziesięć lat, konieczna też będzie karta rowerowa. Najprawdopodobniej takie rozwiązanie zostanie przyjęte, aby młodzi mogli poruszać się tymi urządzeniami.

Tarnowski magistrat planuje w przyszłym tygodniu otwarcie miejskiej wypożyczalni hulajnóg elektrycznych.

Kilka dni później mają również pojawić się skutery.

Posłuchaj:
Sławomir Turek
administrator, fot. zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za Słowo (NS)- Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN