Przestrzegając kilku prostych zasad możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia groźnymi wirusami

07.02.2020

Koronawirus wcześniej czy później dotrze do Polski dlatego musimy być na niego przygotowani – mówią eksperci.

Specjalista medycyny podróży, lekarz Marta Owczyńska w programie Bez Skierowania powiedziała, że przed koronawirusem powinniśmy się zabezpieczać tak jak przed grypą, ponieważ w podobny sposób dochodzi do zakażenia. Choroba daje również podobne objawy.

Te zasady dotyczą zarówno Polski jak i innych krajów, które odwiedzamy zwłaszcza tych gdzie potwierdzono przypadki zakażenia.

– Unikamy korzystania ze środków komunikacji publicznej, unikamy odwiedzania rynków, bazarów, targów, miejsc gdzie znajdują się żywe i martwe zwierzęta. Unikamy kontaktu z osobami chorymi, czyli kaszlą, mają katar. I bardzo ważne – ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk. Ręce myjemy często wodą z mydłem lub dezynfekujemy środkiem na bazie alkoholu. Przestrzegamy również zasad higieny żywności. Jemy tylko w pewnych miejscach i pijemy wodę butelkowaną.

Lekarz Marta Owczyńska zwróciła uwagę, że wszelkie wirusy w pierwszej kolejności atakują słabe organizmy, dlatego warto wzmocnić swoją odporność oraz zaszczepić się przeciwko grypie.

Specjalista medycyny podróży uspokajała, że przesyłki z Chin nie stanowią zagrożenia zakażenia się koronawirusem. Tłumaczyła, że wirus poza organizmem człowieka nie jest w stanie przetrwać tego czasu ile paczkom transportowanym z Chin zajmuje dotarcie do Europy.

Warto pamiętać, że Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji południowo wschodniej. Jeżeli jednak ktoś ma w planach taki wyjazd powinien stosować się do wytycznych, które dotyczą przebywania w miejscach publicznych i przestrzegania zasad higieny.

Informacje dla podróżnych można znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Posłuchaj:
Marta Owczyńska
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Kozłowski
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN