Jak przetrwać kwarantannę i nie ulec panice? [WIDEO]

02.04.2020

Społeczna izolacja, do której zostaliśmy zmuszeni może mieć duży wpływ na naszą psychikę. – Tylko od nas zależy czy ta sytuacja wpłynie na nas destrukcyjnie czy wyjdziemy z niej silniejsi – mówi lekarz psychiatra Ines Szczepańska.

W programie Słowo za Słowo zwracała uwagę, że lęk który odczuwa wiele osób jest ważnym sygnałem ostrzegawczym i powinniśmy zrobić wszystko żeby nas nie przerósł.

Specjalista psychiatrii, na antenie RDN podpowiadała jak przetrwać domową izolację w jak najlepszej kondycji psychicznej.

– Warto przed snem nie czytać już wiadomości tylko wyciszać umysł, zająć się treningami oddechowymi, unikać takich informacji, które nakręcają nasze emocje, odświeżać strony internetowe nie częściej niż raz – dwa razy na dobę, a jeśli te informacje sprawiają, że odbierają nam możliwość normalnego funkcjonowania, kładą nas niemalże do łóżka w przerażeniu, to trzeba w ogóle zrezygnować ze śledzenia tych informacji. Można też oglądać komedie, bo każda forma odprężenia, czy to będzie sport, czy oglądanie jakiś lekkich rzeczy na pewno pomaga nam w redukcji tego stresu.

Psychiatra podkreślała, że jeżeli nie radzimy sobie z lękiem, warto zasięgnąć porady specjalisty, bo jeżeli ten stan będzie się przedłużał to może wywołać głębszy kryzys emocjonalny, z którego trudno będzie wyjść, już po zakończeniu samoizolacji.

Ines Szczepańska radziła także aby w czasie narodowej kwarantanny dużo czasu poświęcać na rozmowę i wspólne zajęcia z innymi członkami rodziny, np. porządki czy przesadzanie kwiatów. To pozwoli eliminować sporne sytuacje, do których często dochodzi w sytuacji kiedy nagle wszyscy skazani są tylko na siebie.

Posłuchaj:
Ines Szczepańska
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN