Przybywa obcokrajowców pracujących na Sądecczyźnie

05.12.2019

Więcej cudzoziemców pracuję na Sądecczyźnie. Tak wynika z danych ZUS-u, które mówią o tym, że jeszcze sześć miesięcy temu zarejestrowanych w oddziale zakładu w Nowym Sączu było o ponad setkę mniej. Tendencja wzrostowa dotyczy danych dla całego województwa.

Na koniec października tego roku w Małopolsce ponad 58 tysięcy cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To ponad 6 tysięcy osób więcej niż pół roku temu. W regionie pracują legalnie obcokrajowcy, którzy reprezentują 146 państw z całego świata. Większość z nich pochodzi zza wschodniej granicy – głównie z Ukrainy. W przypadku tej narodowości to prawie 75 proc. wszystkich cudzoziemców w Małopolsce. Ta statystyka pokrywa się także z danymi dotyczącymi całego kraju.

Liczną grupę cudzoziemców stanowią Białorusini, dalsze miejsca zajmują Rosjanie, Mołdawianie i Gruzini. Zdarzają się też pracownicy z Indii, Brazylii i Wietnamu. Jeśli chodzi o rodzaj pracy – tylko nieliczni cudzoziemcy prowadzą własną działalność, większość znajduje się na umowie o pracę czy cywilnoprawnej.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - ks. Grzegorz Krakowski
play
Słowo za słowo - Anna Czech
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN