Radiowa ekipa w Pilźnie [ZDJĘCIA]

26.07.2019

Muzeum Lalek, tradycyjne prozioki i słynne lody – między innymi takie atrakcje czekają na tych, którzy przyjadą do Pilzna. Właśnie to miasteczko odwiedzamy dziś wozem transmisyjnym radia RDN.

Mieszkańcy regionu przyznają, że są tu prawdziwe skarby dla turystów. Miejscowi też nie mogą się nudzić…

– Ostatnio odkryłam nasz klub „Ciekawka”, naprawdę super, są super zajęcia dla najmłodszych, ale też dla starszych dzieci. W Pilźnie mamy piękny rynek, można pograć w szachy, dzieci jeżdżą na rowerach, na rolkach, warto zwiedzić klasztor, kościół, muzeum  – wymieniała pani Klaudia, która z Tarnowa przeprowadziła się w okolice Pilzna.

Miasteczko zasłynęło też z tradycyjnych prozioków. Placki pieczone na blasze przywołują wspomnienia sprzed lat…

– Moja babcia kiedyś takie wypiekała i przyznam, że chętnie bym zjadła, ale takich prawdziwych prozioków – przyznaje jedna z mieszkanek. Jak dodaje kolejna osoba – Mój starszy syn jest zakochany w proziokach, sam sobie nawet na patelni robi. Z resztą ludzie teraz wracają do sprawdzonych przepisów, dość mają tych nafaszerowanych chemią produktów.

Jak robi się tradycyjne prozioki – będziecie mogli nauczyć się tego już w najbliższą niedzielę na rynku w Pilznie. Właśnie tutaj Panie z Kół Gospodyń Wiejskich będą wypiekać prozioki na oczach zgromadzonych osób. Na wydarzenie kulturalne zaprasza Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna.

– Tradycyjnie organizujemy „Od szczodroka do prozioka”, dzięki temu możemy wracać do starej kultury, do tradycji, a wszystko to podawać mieszkańcom i gościom.

Słynne nie tylko w regionie, ale też w kraju i na całym świecie jest Muzeum Lalek w Pilznie. Włodzimierz Bohaczyk z Muzeum Lalek w Pilznie przekonuje, że w zbiorach są prawdziwe perełki…

Bardzo lubię lalki z Aleksandrii z wykopalisk, liczą około 1600 lat, przedstawiają kobietę i mężczyznę z drewna. Lubię lalkę Inków, niewielką, obsypującą się, przedstawia Indianina w pióropuszu.

Historia Muzeum Lalek w Pilźnie sięga już prawie 40-stu lat. Początkowo była to Pracownia Artystyczna „Kasia”, gdzie produkowano stroje dla lalek.

Posłuchaj:
Pani Klaudia
Mieszkańcy
Włodzimierz Bohaczyk
Ewa Gołębiowska
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN