Radni apelują, że nie będzie nowoczesnego Tarnowa bez ścieżek rowerowych

31.08.2020

Fatalna infrastruktura rowerowa – jak mówią – cofa nas o kilkadziesiąt lat w porównaniu do innych miast.

Stan ścieżek i ich niewielka liczba były tematem podczas dyskusji przy raporcie o stanie miasta. Jak mówili radni, musi w mieście powstać kompleksowa sieć bezpiecznych ścieżek rowerowych.

Sytuacja musi radykalnie ulec zmianie – przyznaje radny Zbigniew Kajpus i deklaruje, że w przyszłym roku nie poprze budżetu, jeśli to się nie zmieni.

– Mogę powiedzieć jedno, że w przyszłorocznym budżecie, jeśli nie znajdą się środki odpowiednie na modernizacje w tej przestrzeni, to po prostu nie poprę takiego budżetu. To jest pewien wyznacznik nowoczesnego miasta i muszą się na to znaleźć środki. Jeśli chodzi o infrastrukturę sportową w mieście, to jest bolączka, piszą do mnie mieszkańcy. Trzeba do tego podejść bardzo merytorycznie. Jest wola i myślę, że w końcu ta dyskusja doszła do takiego momentu, w którym ten przyszłoroczny budżet przemodelujemy, bo takie są oczekiwania i takie są potrzeby.

Jak mówił radny Mirosław Biedroń, w Mościcach zamiast areny powinien powstać mniejszy obiekt, a 20, 30 milionów powinno pójść na stworzenie kompleksowej sieci ścieżek. Jak dodaje, ciągle słyszymy, że wielu rzeczy w Tarnowie po prostu nie da się zrobić.

– Proszę, panie prezydencie, podzwonić do innych miast i zapytać, jak oni to robią, że wszędzie są ścieżki asfaltowe, po których jeżdżą chętnie starsi i młodsi. To jest właśnie nerw współczesnego miasta. W tej chwili takie są też rozwiązania, że nawet kosztem pasów drogowych tworzy się ścieżki rowerowe po to, żeby dać szansę mieszkańcom na dotarcie rowerem do miejsca pracy, żeby zmniejszyły się też korki i żeby było więcej miejsc do parkowania, to się wszystkim opłaca.

W tym roku powstanie około 3 kilometry ścieżek rowerowych, łącznie z powstałymi już w pasie Elektrycznej.

Obecnie trwają prace przy ścieżce na Traugutta, gdzie ponad kilometr będzie asfaltowy.

Posłuchaj:
Zbigniew Kajpus
Mirosław Biedroń
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN