Radni PiS rozmawiają o wniosku ws. referendum o odwołanie prezydenta

15.09.2020

Że takie rozmowy się toczą w PiS-ie w Tarnowie, poinformował jako pierwszy poseł Wiesław Krajewski.

Jak wiecie z wiadomości RDN Małopolska, Rada Miejska w Tarnowie nie udzieliła wotum zaufania prezydentowi, co oznacza, że Rada może teraz podjąć uchwałę o referendum ws. odwołania Roman Ciepieli. Może to się stać na wniosek przewodniczącego lub grupy pięciu radnych

Przewodniczący klubu PiS w Radzie Miejskiej, Ryszard Pagacz, mówi, że PiS prowadzi również rozmowy z radnymi z pozostałych dwóch klubów i jak dodaje – bez względu na to, czy znajdą większość do poparcia wniosku – projekt uchwały o referendum ws. odwołania prezydenta raczej trafi na sesję.

– Sam fakt – gdyby nawet się nie udało zdobyć większości – to sam fakt złożenia takiego wniosku byłby sygnałem dla mieszkańców Tarnowa, że próbujemy robić wszystko, co można, żeby sytuację zmienić. Wierzę głęboko jednak, że uda się znaleźć większość i projekt uchwały byłby przegłosowany. Jest to wynik pewnego zaniepokojenia, a jednocześnie zatroskania o przyszłe losy Tarnowa. Sprawy w mieście nie idą tak, jak chcielibyśmy. Rozmawiamy z wszystkimi radnymi i zobaczymy, jaki będzie rezultat.

Jak mówi radny Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Kajpus, na pewno nie poprze projektu uchwały o odwołanie prezydenta, bo jest to działanie wyłącznie polityczne.

– Jest to dla mnie tym bardziej dziwne, bo jesteśmy w takim momencie, gdzie cały świat zmaga się z pandemią i w tym okresie trudnym najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a takie akcje, próby odwołania prezydenta, nie służą budowaniu poczucia bezpieczeństwa, stabilności. Jest to bardzo zły moment na takie działania. Nie widzę też podstaw merytorycznych. Jeśli chodzi o podstawy polityczne, to wiadomo, że prezydent jest z odmiennego obozu politycznego, ma odmienny pogląd na sprawy niż koledzy z PiS, więc uważam to za akcję stricte polityczną.

Jak dodaje radny PiS Józef Gancarz, powodów do odwołania prezydenta jest dużo – zła polityka kadrowa, inwestycyjna, niedokończone inwestycje, zadłużenie miasta, emisja kolejnych obligacji, wyjazd młodzieży z Tarnowa za pracą.

– Myślę, że na tym etapie jest dalece prawdopodobne, że te 13 , 14 głosów na pewno się znajdzie na sali i do referendum dojdzie. Myślę, że pozostali radni też chcą pracować dla dobra miasta i chcą, by to miasto się rozwijało. Myślę, że jeżeli nic się nie zmieni w zarządzaniu miastem przez pana prezydenta, to referendum będzie skuteczne. Chyba że prezydent całkowicie zmieni sposób zarządzania, zacznie się spotykać z radnymi, negocjować z nami, ustalać inwestycje, to wtedy może być rożnie, ale na dzień dzisiejszy nie ma tej dobrej woli.

Jak mówi przewodniczący klubu Nasze Miasto Tarnów, Piotr Górnikiewicz, nie jest jeszcze w tej sprawie wypracowane stanowisko klubu i trwają rozmowy o sytuacji w mieście.

– Zdaniem przynajmniej części klubu w Tarnowie nie dzieje się najlepiej i być może potrzebne jest nam porządne wietrzenie. Znamy wszyscy możliwości prezydenta Ciepieli i z całym do niego szacunkiem czasami odnoszę wrażenie, że nad wieloma rzeczami nie panuje. Wydaje mi się, że samo referendum raczej nas nie interesuje, bo szkoda na niego czasu i pieniędzy, a próby odwołania prezydenta Ciepieli – ze względu na skomplikowane przepisy – skończą się najprawdopodobniej fiaskiem. Mieszkańcy głosując za odwołaniem prezydenta powinni mieć świadomość pewnego rodzaju alternatywy, powinni poznać człowieka, który mógłby zostać jego następcą i mógłby pchnąć Tarnów na właściwe tory.

Jak dodaje radny Górnikiewicz, Tarnów potrzebuje człowieka z wizją, który miałby też zdolność i pomysły na rozwój miasta, który zjednoczyłby mieszkańców do wspólnego działania.

Najlepszym kandydatem była osoba apolityczna, która wywodzi się z biznesu – dodaje Górnikiewicz.

Dodajmy, że prezydent Roman Ciepiela nie chce na razie komentować wypowiedzi i działań radnych.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Zbigniew Kajpus
Józef Gancarz
Piotr Górnikiewicz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN