Prezydent Tarnowa nie otrzymał wotum zaufaniania

27.08.2020

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni głosowali uchwały ws. wotum zaufania dla prezydenta Roman Ciepieli oraz udzielenia absolutorium za poprzedni rok.

Po kilkugodzinnej debacie Rada Miejska 11 głosami za i 14 przeciw nie przyjęła uchwały ws. udzielenia Romanowi Ciepieli wotum zaufania.

Jak wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej, Jakub Kwaśny, Rada może teraz podjąć uchwałę o referendum ws. odwołania prezydenta na wnisek przewodniczącego lub grupy pięciu radnych.

Za udzieleniem  absolutorium prezydentowi za wykonanie budżetu ubiegłorocznego głosowało 13 radnych, 12 było przeciw.

Komisja rewizyjna Rady Miejskiej ws. absolutorium po rozpatrzeniu sprawozdania finansowego miasta za rok 2019 zawnioskowała do Rady o udzielenie go prezydentowi.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie pozytywnie zaopiniowała wniosek Komisji Rewizyjnej.

Tymczasem, jak już informowaliśmy w naszych wiadomościach, pojawiały się głosy o potencjalnym referendum ws. odwołania prezydenta.

Jak wyjaśniał przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Jakub Kwaśny, gdyby doszło do nieudzielenia wotum zaufania prezydentowi w tym roku, to byłoby już drugim z rzędu i wtedy ustawa mówi wprost, że Rada Miejska może podjąć uchwałę o zorganizowaniu referendum.

– Gdyby tak się stało, ze prezydent nie otrzymałby wotum zaufania – a do tego potrzebnych jest 13 radnych – to wtedy Rada może – choć nie musi – podjąć uchwałę o referendum. Gdyby taka uchwała była, mogłaby być procedowana pod koniec września na sesji zwyczajnej. W przeszłości – jeżeli chodzi o absolutorium – już mieliśmy z taką sytuacją do czynienia w poprzedniej kadencji, gdzie Rada dwukrotnie nie udzieliła absolutorium prezydentowi. Wtedy ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej nie zdecydował się na poddanie pod głosowanie uchwały o referendum ws. odwołania prezydenta. 

Radny Marek Ciesielczyk wysyłał otwarty list do swoich kolegów radnych z apelem w tej sprawie, bo jak pisze w nim, sytuacja finansowa miasta jest „tragiczna”.

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Jakub Kwaśny
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Kmita
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN