Radni zdecydują czy będą wyższe opłaty za parkowanie

19.11.2019

Możliwe, że mieszkańcy ościennych gmin będą płacić więcej za parkowanie swoich samochodów na terenie Nowego Sącza. Prezydent Ludomir Handziel zgłosi w trakcie Sesji Rady Miasta projekt, w której ceny parkowania w strefie A i B podniosą się o złotówkę. Mieszkańcy Nowego Sącza z Kartą Nowosądeczanina będą parkować za darmo ( na nowych parkingach), na starych opłaty dla nich się nie zmienią, a mieszkańcy ościennych gmin na każdym rodzaju parkingów zapłacą więcej niż teraz w tych strefach.

Obecnie w strefie parkingowej A zapłacicie 2 złote za godzinę postoju, a parkując w strefie B złotówkę. Jednak gdy radni przyjmą uchwałę to mieszkańcy ościennych gmin zapłacą nawet dwa razy tyle za parkowanie swojego samochodu na terenie Nowego Sącza.

Trudno żeby w naszym kochanym mieście można było wjechać prawie do ratusza płacąc złotówkę czy dwie – wyjaśnia prezydent Ludomir Handzel. – To jest też rozsądny głos. Troszeczkę urealniamy te kwoty. Ja uważam, że to są dość niskie kwoty, ale od czegoś trzeba zacząć – dodaje.

W przyszłym miesiącu ma się okazać czy Karta Nowosądeczanina wejdzie w życie od pierwszego stycznia. Jeśli tak się stanie to będzie ona między innymi służyć do tego by mieszkańcy miasta mogli stawać na nowo powstałych parkingach za darmo, a mieszkańcy gmin ościennych zapłacą 2 razy więcej za pozostawienie swoich samochodów na terenie Nowego Sącza.

Przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk ma jednak wątpliwości czy to odpowiedni moment by wprowadzać tę uchwałę. Uważa, że parkometry nie do końca są dostosowane do takiej zmiany. – Poruszaliśmy ten temat na komisji. Mówiliśmy tutaj, że występuje ryzyko braku zgodności terminu wdrożenia sytemu z terminem wdrożenia karty. Brak gwarancji szczelności systemu pokazał się przy okazji parkingu pod Panoramą – wyjaśnia.

Jak przypomina przewodnicząca, w tym miejscu mieszkańcy Nowego Sącza mogli parkować po promocyjnych stawkach, ale wystarczyło przeparkować samochód i korzystać z darmowej godziny przez cały dzień.

MPK, które od niedawna przejęło od likwidowanej spółki SIM nadzór nad Płatną Strefą Parkowania zadbało jednak by zmienić działanie parkometrów. Wymieniony zostanie system w urządzeniach do wydawania biletów postojowych. Powodem jest m.in. to, że próbny parkometr znajdujący się na parkingu pod Panoramą nie do końca się sprawdził. – Klawiatur z KN albo KNS póki co nie będzie, bo to będzie działało na odbicie karty – wyjaśnia Jerzy Leszczyński prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. – Taki jest plan. Tak jak teraz jest odbicie monetą, tak w przyszłości będzie odbicie kartą.

Ostateczną decyzję radni podejmą dopiero we wtorek 19 listopada w trakcie Sesji Rady Miasta. Jeśli przyjmą projekt uchwały złożonej przez prezydenta Ludomira Handzla to wtedy opłaty za parkowanie się zmienią.

Posłuchaj:
Ludomir Handzel
Iwona Mularczyk
Jerzy Leszczyński
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN