Region: Moda na folklor?

08.11.2015

Udowodnili, ze folklor wcale nie odchodzi do lamusa. Uczestnicy tegorocznego Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Slaza staneli w szranki, by pochwalic sie spiewem, tancem, gra na instrumentach czy gaweda. Wielu z nich w rozmowie z nasza reporterka przyznaje, ze to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Mój dziadek wystepowal wczesniej na Slazie, pózniej mój ojciec, teraz przyszla kolej na mnie – wyjasnia jeden z uczestników.

Wiele osób nie tylko chce podtrzymywac tradycje, która przekazali im dziadkowie czy rodzice, ale sami takze przekazuja ja mlodszemu pokoleniu.

Folklor to jest nasz regionalny skarb, o który musimy dbac – przekonywala Barbara Stozek z Mszany Dolnej. Ubiegloroczna zwyciezczyni Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Slaza w tym roku wystapila nie tylko w roli uczestnika, ale tez trenera. Jak sama przyznaje – chce jak najwiecej przekazac mlodszym pokoleniom. Dlatego uczy mlode dziewczynki gry na instrumentach, spiewu, a takze gawedy.

Jak dodaje, tradycja rodzinna jest nie tylko muzyka regionalna czy gaweda, ale tez regionalny ubiór. Jej córki sa szczególnie przywiazane do kwiecistych spódnic czy czarnych, charakterystycznych gorsetów.

Jedna z moich córek mieszka w Toruniu, ale jak tylko przyjedzie do domu, przebiera sie w regionalny strój i zanosi kwiaty Matce Bozej w limanowskiej bazylice.

To byla 41. odslona Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Slaza. W tym roku na scenie Limanowskiego Domu Kultury stanelo ponad 650 osób.

Posluchaj uczestników Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Slaza:

Posluchaj Barbary Stozek, ubieglorocznej zwyciezczyni Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Slaza:

Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Jerzy Sieradzki
play
Słowo za Słowo (NS)- Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30