Rekordowa kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu

02.11.2018

Tylko podczas Wszystkich Świętych na ratowanie niszczejących nagrobków na jednej z najstarszych polskich nekropolii zebrano więcej niż podczas całej kwesty w ubiegłym roku.

To cieszy, ludzie coraz lepiej rozumieją, jak ważne jest ratowanie pamięci i historii – mówią członkowie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. – Jest większa hojność, ludzie widzą, że trzeba wspierać, ponieważ historia zaczyna wymierać, musimy pamiętać o naszych bohaterach. Nasz cmentarz jest wyjątkowy, tu leżą powstańcy, legioniści. Jeżeli nie będziemy o nich pamiętać, to o nas też zapomną. – To kawał naszej miejskiej historii. Leżą tu znani ludzie, wstyd, żeby niszczało. Pobiliśmy rekord, jest więcej niż w ostatniej dekadzie – dodają.

Na starym Cmentarzu trwa też kwesta na ocalenie polskich mogił i miejsc pamięci narodowej we Lwowie i na kresach Południowo-Wschodnich. – Każda złotówka jest na wagę złota – mówi Jan Kanas. – Złotówki, 2 złote, czasem 10 – wszystko jest na wagę złota. Ludzie bardzo pozytywnie reagują, wiedzą, że tam trzeba dać, bo tam mają rodziny, przyjaciół. Zebrałem ponad 1000 zł.

Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w dniu Wszystkich Świętych zebrał ponad 30 tys. zł. To o ok. 8 tys. więcej niż rok temu.

Kwesty na Starym Cmentarzu w Tarnowie potrwają jeszcze do niedzieli.

Dodajmy, że najstarszym nagrobkiem jest grób zmarłej w 1795 r. Anny Karoliny z Lubomirskich Radziwiłłowej, żony księcia Karola Radziwiłła.

Posłuchaj:
Członkowie Komitetu
Jan Kanas
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN