Rekordowo wzrosły płace, tarnowianie pytają – ale komu?

31.01.2018

W 2017 roku wynagrodzenia w mieście wzrosły o ponad 200 zł. Przeciętna wypłata to prawie 4 tysiące zł brutto. To dane GUS.

Miniony rok był rekordowy od co najmniej 6 lat pod względem wzrostu płac w całym kraju i zdaniem analityków można oczekiwać, że w tym roku płace jeszcze pójdą w górę.

Jak przyznaje Antonina Setlak, starszy specjalista w Urzędzie Statystycznym w Krakowie, oddział w Tarnowie, rekordowy wzrost płac można tłumaczyć zmianami na rynku pracy. – Zmniejsza się podaż pracowników. Pracownicy naciskają na wynagrodzenia w związku ze zmianami na rynku pracy i w tym można upatrywać właśnie tego wzrostu płac. Jeżeli się trochę wysiłku włożyło w znalezienie pracownika, to trzeba się starać go utrzymać. Ale też trzeba powiedzieć, że wiele osób nie widziało podwyżek od wielu lat – informuje specjalistka.

Tymczasem zapytani przez nas tarnowianie mówią ze zdziwieniem, że ich wypłaty wcale nie wzrosły. Niektórzy nie widzieli żadnych podwyżek od kilku lat. – To chyba żart. – Nie zauważyłem tego na swojej wypłacie. – Od lat nie miałem żadnej podwyżki, gdy w sklepach wszystko drożeje, zarobki stoją w miejscu. – W Tarnowie nie ma szans na dobrą pracę, jest zastój gospodarczy. Miasto się wyludnia. Pracodawcy zatrudniają na 3 miesiące i następny. Żyje się od pierwszego do pierwszego i nie zanosi się na lepiej – mówią zapytane osoby.

Wg danych GUS przeciętne wynagrodzenie na koniec 2017 roku w sektorze przedsiębiorstw w kraju wzrosło o 5,9 procent i osiągnęło ponad 4, 5 tys. zł. Wzrost wynagrodzeń w Małopolsce był wyższy niż w skali kraju, bo o 7,6 procent. Średnia pensja wyniosła 4375 zł.

Posłuchaj:
Antonina Setlak
Mieszkańcy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Bartosz Brzyski
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN