Rocznica Pierwszego Transportu bez świadków wydarzeń [ZDJĘCIA]

14.06.2018

78. rocznica I transportu do Auschwitz bez świadków tragicznych wydarzeń sprzed lat. Ostatni z dawnych więźniów Auschwitz z regionu tarnowskiego, najmłodszy z całego transportu, Kazimierz Zając z Brzeska, zmarł na początku kwietnia.

Uroczystość pod Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz w Tarnowie rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Obecni byli samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież z pocztami sztandarowymi.

Ryszard Lis, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem przekonuje, że teraz najważniejsza jest pamięć o ofiarach gehenny sprzed lat. – Niestety w tym roku będziemy sami. Jest żal, szkoda, że tak jest. Teraz musimy sami pamiętać o tej rocznicy, naszej wyjątkowej tarnowskiej rocznicy. To rzecz, którą powinien Tarnów hołubić, pamiętać, czcić, ponieważ to jest wyjątkowa rocznica, nikt takiej nie ma, tylko nasze miasto i tą datą 14 czerwca Tarnów wszedł do historii świata – mówił podczas uroczystości Ryszard Lis.

W I transporcie do Auschwitz jechało 728 osób, byli to głównie młodzi mężczyźni, studenci i gimnazjaliści oraz elita przedwojennego Tarnowa. Większość zginęła.

Posłuchaj:
Ryszard Lis
Wydawca, Agnieszka Drozd
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy