Rodzice dzieci niepełnosprawnych umysłowo oraz autystycznych pytają, dlaczego ich dzieci znów pozostały bez żadnych zajęć na wakacje

27.06.2019

Większość dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, jak mówią rodzice, nie może dołączyć do półkolonii czy jakichkolwiek innych zajęć miejskich w tym czasie. Problem jest od 11 lat, kiedy zorganizowano im ostatnie takie zajęcia.  

W tym roku mamy szczególnie trudno, bo wakacje trwają prawie dwa i pół miesiąca – mówi jedna z matek.

Prosimy od lat bezskutecznie o zorganizowanie choćby kilku godzin w tygodniu przez jeden miesiąc i nic. Chcemy nawet za to zapłacić – dodaje rodzic.

– Nie ma dotacji z Urzędu Miasta, chociaż rodzice są skłonni zapłacić, tak jak się za półkolonie dla dzieci zdrowych płaci się. Tak głośno było o tym mówione, że z nowo otwartego ośrodka Słoneczne Wzgórze będą mogli właśnie korzystać rodzice tacy jak my, że będzie można w razie potrzeby zostawić dziecko. Okazuje się, że nie można, tam jest tylko dla pełnoletnich, którzy pracują. Prosimy o świetlicę jeden miesiąc,  chociaż kilka godzin w tygodniu. Dziecko bierze plecak rano, pakuje książeczki i chce jechać do szkoły.

Stan zdrowia dzieci nie pozwala na uczestniczenie im w koloniach integracyjnych.

Gdy próbowaliśmy je zapisać, były odsyłane przez z nauczycieli do domu.

– Jedna z matek,  która  ma syna autystycznego,  posłała go na półkolonię integracyjną  w szkole nr 9, po 15 minutach nauczycielka dzwoniła, by go odebrać, bo nie radzą sobie. Nasza córka i wiele dzieci nie jest na tyle dobrze funkcjonujących, by umieć kontaktować się  ze zdrowymi dziećmi. Dzieci czasem się jej boją, nieskoordynowane ruchy, czasem autoagresja, może niechcący zrobić krzywdę.

Co na to Urząd Miasta? Będziemy sprawdzać w kolejnych serwisach.

Posłuchaj:
Rodzice
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Wiesław Frys
play
Słowo za Słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo (NS) - Jerzy Leszczyński
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30