Rodzice i nauczyciele walczą o niepubliczną niepłatną szkołę w Żelazówce

22.02.2019

Obawiają się, że Zespół Szkolno – Przedszkolny w tej miejscowości czeka likwidacja. Ich zdaniem od czasu przekształcenia szkoły w niepubliczną i poprowadzenia przez osoby fizyczne, samorząd Dąbrowy Tarnowskiej coraz częściej mówił o jej zamknięciu.

Ostatnie propozycje zmian obwodów szkolnych czy też brak realizacji obiecanej rozbudowy placówki, martwią pedagogów i rodziców.

Mamy dość lekceważenia nas – mówią reporterowi RDN zaniepokojeni rodzice.

Gmina nas lekceważy, ponieważ projekt rozbudowy jest już robiony ponad rok. Obiecują, ale ponoć nie mają pieniążków. Niech nie liczą, że my oddamy dzieci do szkoły w Dąbrowie Tarnowskiej. Gmina obiecuje, burmistrz również. Na tym się kończy że są to obiecanki. A mają problem w samej Dąbrowie Tarnowskiej, ze szkołą podstawową nr 3. Więc chcą po prostu tam nasze dzieci zabrać.

Rodzice i nauczyciele uważają, że samorząd Dąbrowy Tarnowskiej opóźnia rozbudowę szkoły, która od kilku lat w swoich murach ma coraz więcej dzieci. Obecnie to już blisko stu uczniów szkoły podstawowej oraz przedszkola.

Propozycja zmian obwodów to nie sposób na ograniczenie kosztów oświaty w gminie, a likwidacja – mówi dyrektor szkoły w Żelazówce, Magdalena Wojnarowska – Piasecka.

To będzie drastyczne zamknięcie, gdyż zmiana obwodu zobowiązuje gminę do zapewnienia autokaru, bądź zwrócenia kosztów dojazdu rodzicom. Nasza szkoła stara się o rozbudowę, a rodzice chcą by szkoła istniała. Więc jeśli gmina nie posiada środków na rozbudowę szkoły, to jakim cudem i prawem, będzie inwestowała w dowóz. To się po prostu mija z celem.

Plany zmian obwodów szkolnych samorząd Dąbrowy Tarnowskiej chce wprowadzić w życie w 2020 roku.

Póki co wszystko zostaje na starych zasadach – mówi burmistrz Krzysztof Kaczmarski.

Nie zmieniamy na razie nic, więc ta sytuacja będzie trochę trwać. Może kiedyś się zmieni. Na dzień dzisiejszy w samej strukturze obwodów nic się nie zmieniło. Jesteśmy w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę. Ponieważ szkoła jest usytuowana bezpośrednio przy drodze krajowej. Trzeba było dokonać wiele uzgodnień, które spowodowały, że na koniec roku mieliśmy do dyspozycji projekt rozbudowy.

Według projektu, koszt rozbudowy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelazówce wyniesie blisko milion złotych. W tegorocznym budżecie, władze Dąbrowy Tarnowskiej zarezerwowały 300 tysięcy złotych. Według planu samorządu, w pierwszej kolejności ma być wybudowana sala gimnastyczna.

Jaka przyszłość czeka placówkę? Do tematu będziemy wracać.

Więcej także w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Rodzice
Magdalena Wojnarowska – Piasecka
Krzysztof Kaczmarski
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Jerzy Sieradzki
play
Słowo za Słowo (NS)- Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30