Rondo im. Romana Dmowskiego w Nowym Sączu?

20.02.2020
W Nowym Sączu może już niedługo zostać upamiętniony Roman Dmowski, jeden z ojców polskiej niepodległości. Przedstawiciele Ruchu Narodowego już w grudniu ubiegłego roku złożyli w radzie miasta odpowiedni wniosek. Procedura trwała niestandardowo długo, ale są już pierwsze efekty.
Nowosądeccy działacze Ruchu Narodowego chcą, aby Roman Dmowski został patronem ronda u zbiegu ulic Barskiej, Hallera i Sucharskiego. Mając możliwość podjęcia inicjatywy uchwałodawczej, złożyli w tym celu na ręce radnych i prezydenta miasta, odpowiedni wniosek– Takie pismo wysłaliśmy, 4 grudnia dotarło do urzędy miasta, przeszło przez odpowiedni wydziały. Zostało pozytywnie zaopiniowane przez prezydenta Ludomira Handzla. Został przygotowany projekt uchwały i obecnie on znajduje się w Wydziale Komunikacji Społecznej i Kultury. Czekamy, aż trafi pod obrady Rady Miasta i to Rada Miasta zdecyduje oczywiście o tym, czy ta uchwała będzie wprowadzona w życie – tłumaczył Wojciech Jaskółka przedstawiciel wnioskodawców. Procedury, choć trwały niestandardowo długo, ruszyły w końcu z kopyta.
Zapytaliśmy urzędujących radnych jakie są szanse na przegłosowanie uchwały, czy będzie możliwa ponadpartyjna zgoda, czy raczej jak zawsze w przypadku postaci historycznej, sesja zamieni się w polityczny spór.

Jestem za, jeśli tylko zostanie poddana pod głosowanie taka propozycja – mówi radny Artur Czernecki, wiceprzewodniczący Rady Miasta z klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz

– Trzeba zwrócić uwagę, że Roman Dmowski przedstawił w swoich różnych materiałach, że nasz patriotyzm przekłada interes narodowy nad klasowy. Co za tym idzie, że bliski był mu Naród, bliska była mu idea narodu polskiego, wolnego w jakikolwiek sposób od nietuzinkowych ataków zewnętrznych – dodaje radny Czernecki, przedstawiając zasługi Dmowskiego.

Innego zdania jest radny Leszek Zegzda, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, według którego, pomimo, że Roman Dmowski zapisał się w polskiej historii niepodległościowej, to pewne jego idee są odbierane negatywnie, co zapewne spowoduje spór podczas dyskusji nad ewentualną uchwałą

– Jakie będzie stanowisko klubu Koalicji Obywatelskiej tego jeszcze nie wiem. Nie wiem jak się ustosunkujemy do pana Romana Dmowskiego akurat. Myślę, że będą kontrowersje, bo Roman Dmowski, chociaż oczywiście jest jedną z ważnych postaci w życiu Polski to jednak wywołuje bardzo dużo różnych emocji. 

Na razie nie wiadomo, kiedy wniosek przejdzie ostatnie procedury i trafi pod obrady Rady Miasta. Działacze Ruchu Narodowego, czekają już jakiś czas na decyzję w tej sprawie. Jedno jest jednak do przewidzenia. Sądząc po zdaniach pierwszych opiniach poszczególnych radnych, można przewidzieć, że atmosfera w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza znowu będzie gorąca.

Posłuchaj:
Wojciech Jaskółka
Artur Czernecki
Leszek Zegzda
Wydawca, Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN