Rosną zarobki w Tarnowie – znamy najnowsze dane Urzędu Statystycznego

06.09.2019

4162 złote brutto wynosiło w 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mieście pod Górą św. Marcina. Dane nie obejmują podmiotów gospodarczych o liczbie pracowników do 9 osób.

W porównaniu z 2017 rokiem w Tarnowie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o ponad 5 proc.

Jak wyglądają pensje w Tarnowie w porównaniu z innymi miastami w Małopolsce?

Wynagrodzenie w Tarnowie było niższe o ponad 22 procent od wynagrodzenia w Krakowie, a wyższe od wynagrodzenia w Nowym Sączu o blisko 8 procent. Dla porównania w kraju wynosiło 4 tys. 835 złotych, a w województwie małopolskim wynagrodzenie wyniosło 4 tys. 679 złotych – mówi Elżbieta Niemiec, starszy specjalista w Urzędzie Statystycznym w Krakowie, oddział w Tarnowie.

W Polsce najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ubiegłym roku odnotowano w Jastrzębiu – Zdroju – 8 tys. 121 zł. Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie obecnie proponowane przez pracodawców wynagrodzenia są wyższe niż przed rokiem czy dwoma laty. Ubywa fachowców, natomiast coraz mniejsza grupa tych osób jest zarejestrowana w pośredniaku.

Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie mówi, że najlepiej zarabiają fachowcy, głównie pracujący na delegacjach.

– Kierowcy, gdzie oferty czasami sięgają i 9 tysięcy złotych, tu mówimy o kierowcach, którzy jeżdżą po całej Europie, dobrych fachowców blacharzy, ale też praca w delegacji, wtedy oferty sięgają 7 tys. złotych. Monterzy z doświadczeniem, spawacze – ok. 5 tys. 500 zł. oraz pracownicy budowlani zarabiający do 4 tys. zł.

Jak dodaje dyrektor urzędu pracy, najniżej opłacani są fryzjerzy, konserwatorzy czy kasjerzy w mniejszych sklepach.

Posłuchaj:
Elżbieta Niemiec
Stanisław Dydusiak
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN