Rotacja czy strzał w przedsiębiorców?

07.06.2019

Podwyższenie opłat za pierwszą godzinę parkowania uderzy w handel na Starówce – skarżą się przedsiębiorcy.

Szykujące się podwyżki za parkowanie mają zniechęcić kierowców do długiego parkowania i przyjeżdżania do centrum samochodem – przekonują z kolei urzędnicy.

Prezydent chce, by pierwsza godzina wzrosła o 80 groszy, druga o 1,30 zł.

– Podwyższanie pierwszej godziny zniechęci w ogóle do przyjeżdżania do centrum na zakupy, gdy w galeriach parkingi są darmowe – skarżą się przedsiębiorcy, których już z powodu remontu Rynku i Katedralnej utargi spadły nawet o 80 proc.

– Podnoszenie ceny od pierwszej godziny spowoduje tylko niechęć ludzi do przyjeżdżania na starówkę i częstsze odwiedzanie galerii. – Przy okazji załatania dziury budżetowej w mieście nie ma tu logiki, chcemy zwiększyć dotację to dajmy pół godziny wolne a nie podnośmy opłatę za pierwszą godzinę. – My mamy problem, aby tych ludzi przyjeżdżało tu więcej a nie mniej. – Tutaj na starówce płaci się za parking dlatego ta nasza oferta musi być albo tańsza, albo lepsza żeby ludzie chcieli tutaj przyjechać i zrobić u nas zakupy.

Na razie uchwała został zdjęta z porządku obrad. W ocenie wielu radnych, również tych z klubu prezydenckiego, podniesienie opłat za pierwszą godzinę niekoniecznie przyniesie rotację i może uderzyć w przedsiębiorców.

– Tutaj zgodziliśmy się, aby dać sobie czas do następnej sesji czerwcowej, aby przeprowadzić rozmowy, skonsultować to jeszcze z mieszkańcami, ze specjalistami, którzy zajmują się tymi tematami jak również z prezydentem. Problem parkingów w Tarnowie, zwłaszcza w centrum jest duży i zwłaszcza mieszkańcy, przyjezdni wykorzystują tą niską cenę, aby cały dzień blokować to miejsce parkingowe i ta cena na pewno powinna być wyższa. Natomiast to nie pierwsza godzina, a druga i trzecia powinna być bardzo droga, żeby właśnie w dłuższym czasie nie blokować tych miejsc – mówi Sebastian Stepek.

Te podwyżki to cios dla przedsiębiorców – mówi radny Piotr Sak.

– Jednak ludzie będą woleli wybierać galerie a nie centrum, więc doprowadzamy do sytuacji, w której znowu uderza się w centrum, w przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w ramach Rynku i okolicznych ulic. Nie ulega wątpliwości, że może to być traktowane jako takie działanie „pro” dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą galerie. Jest to kwestionowane przez przedsiębiorców. Sam jestem przedsiębiorcą, korzystam z parkingów w centrum, dlatego mówienie o rotacji kiedy ktoś ma biuro, swój sklep w centrum miasta, trudno oczekiwać od niego, że on będzie dokonywał rotacji. Więc to jest uderzenie w przedsiębiorców.

Prezydent chce, by za pierwszą godzinę była stawka 3.30 zł z 2,50. Druga godzina miałaby wzrosnąć z 2.60 do 3.90. Trzecia do 4.60 zł. Kolejne godziny to 3,30 zł.

Posłuchaj:
Przedsiębiorcy
Sebastian Stepek
Piotr Sak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Katarzyna Kalita, Rafał Huszno
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30