Rusza akcja „Zwalniam przed szkołą”

30.08.2019

Policja, Straż Miejska, Straż Gminna i MORD łączą siły, żeby pomóc dzieciom bezpiecznie dotrzeć na lekcje. W poniedziałek, kiedy po wakacjach wybrzmi pierwszy dzwonek, rusza akcja „Zwalniam przed szkołą”. Funkcjonariusze wyznaczyli już miejsca w regionie, gdzie będzie więcej patroli.

W pierwszym tygodniu szkoły będą kontrolować drogi i parkingi wokół szkół.

Chodzi o to, żeby zwrócić uwagę kierowców na nierozsądne zachowania, szczególnie w miejscach, gdzie jest dużo dzieci i młodzieży – mówi Paweł Gurgul, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.

– Chcemy, żeby kierowcy zwrócili uwagę na pieszych, głównie na dzieci, żeby zachowywali szczególną ostrożność przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych, żeby mieli to na uwadze, że te dzieci, które dochodzą do szkoły, często nie znają przepisów ruchu drogowego, nie miały z tym żadnej styczności.

W Tarnowie i w powiecie tarnowskim pod specjalnym nadzorem będzie 26 szkół. Wśród nich między innymi szkoła przy skrzyżowaniu ulic Sitki i Goldhammera w Tarnowie, przy ul. Krzyskiej w Tarnowie, ul. Romanowicza w Tarnowie, ul. Nowy Świat w Tarnowie, ale też szkoła w Ilkowicach, w Koszycach Małych i w Skrzyszowie.

Jak podkreśla Janusz Fido, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, policjanci wezmą pod lupę kilka ważnych kwestii.

– Tam, gdzie są przejścia przez ulice dwujezdniową, wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, omijanie pojazdu, który się zatrzymał w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu. Takie zachowania niosą za sobą bardzo duże zagrożenie. Jeden kierowca zatrzymuje się po to, żeby ustąpić, pieszy widzi, że ma drogę wolną i zaczyna przechodzić, a ktoś, kto jedzie lewym pasem, lekceważy to, z jakiegoś powodu nie widzi, nie udziela pierwszeństwa i może dojść do potrącenia.

W akcję włączyli się też policjanci z Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska i Bochni.

Akcja rusza w poniedziałek 2 września o godz. 8.00 i potrwa do piątku 6 września.

Wóz transmisyjny RDN, jak zawsze na początek roku szkolnego, będzie informował o miejscach największej kumulacji ruchu.

Wyjazdowy program Słowo za słowo w poniedziałek, 2 września. Początek tuz po 8.00.

A tymczasem już dziś w regionie, na ulicach, ogromny ruch przed powrotem dzieci do szkoły. Więcej aut zwłaszcza w rejonie centrów handlowych. Słuchacze informują nas o spóźnieniach busów i autobusów.

Posłuchaj:
Paweł Gurgul
Janusz Fido
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Bartosz Brzyski
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN