Kiedy ruszą prace na moście w Ostrowie?

09.08.2020

Jeśli wykonawcę uda się wyłonić w ogłoszonym właśnie przetargu, prace przy rozbiórce konstrukcji przeprawy mogłyby ruszyć jeszcze końcem września.

Oferty mogą być składane do 20 sierpnia, ale termin może się przesunąć, bo – jak informuje wicestarosta tarnowski, Jacek Hudyma – jest dużo pytań od wykonawców.

– Do 15 września będziemy chcieli podpisać umowę z wykonawcą pierwszego etapu. Pierwszy etap to rozbiórka konstrukcji stalowej oraz wybudowanie nowych podpór pod przeniesienie kanalizacji i światłowodów. Termin realizacji tego etapu ustaliliśmy na najpóźniej do 20 grudnia, ponieważ dotację, którą otrzymamy z rezerwy premiera, musimy w tym roku rozliczyć.

Powiat dostanie  dofinansowanie do przebudowy  w kwocie 30 milionów złotych.

– Właśnie zostały wszystkie dokumenty podpisane. Musieliśmy też zawrzeć porozumienie z miastem Tarnowem, bo okazało się, że 5 metrów tego mostu jest w granicach miasta. Musieliśmy więc zawrzeć porozumienie dotyczące użytkowania na czas remontu.

Jak dodaje Jacek Hudyma, trwają już – albo będą jeszcze toczyć się – rozmowy z gminami Wierzchosławice, miastem Tarnów i Radłów, by partycypowały w kosztach wkładu własnego, który wyniesie około 6 milionów zł.

Rozmowy są trudne – przyznaje wicestarosta.

– Jakikolwiek temat się rozpoczyna odnośnie mostu, to jest od razu dość negatywne nastawienie, wyciąganie rzeczy, które nie służą rozmowom. Bez względu na to, co mówi np. włodarz Gminy Wierzchosławice, jest bezwzględnie zainteresowany, żeby ta inwestycja była jak najszybciej realizowana. Rozmowy z gminami sąsiednimi będą, będą oficjalne pisma. Każde oficjalne rozmowy czy wnioski poprzedzają rozmowy kuluarowe. Nie są one zachęcające i pokazujące, że jest chęć współpracy, ale myślę, że się to zmieni. Gros wkładu własnego będzie potrzebne na drugi etap i na pewno z takimi wnioskami wystąpimy do gmin sąsiadujących – miasta Tarnów, Radłowa i Wierzchosławic.

W przyszłym roku ma ruszyć budowa mostu, która powinna zakończyć się do września 2021 roku.

Przypomnijmy, most na Dunajcu w Ostrowie został zamknięty w listopadzie 2019 roku, bo ekspertyzy wskazywały, że grozi mu zawalenie nawet pod własnym ciężarem.

Posłuchaj:
Jacek Hudyma
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN