Ruszyło śledztwo ws. odpadów komunalnych powodujących uciążliwości zapachowe w Krzyżu

27.01.2020

Zawiadomienie o przestępstwie zgłosił jeden z tarnowskich radnych.

Prokuratura po zapoznaniu się z wnioskami pokontrolnymi WIOŚ-u i przesłuchaniach radnego wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy składowaniu odpadów i zanieczyszczania środowiska przez zakład składowania odpadów komunalnych MPGK.

Jak mówi Marcin Stępień, prokurator rejonowy w Tarnowie, jest uzasadnione podejrzenie zaistnienia w tym przypadku przestępstwa.

– Prokuratura wszczęła śledztwo ws. zniszczenia powietrza i wody w Tarnowie przy ulicy Komunalnej 29 substancjami w postaci odpadów – tzw. frakcji nadsitowej – poprzez ich składowanie wbrew przepisom oraz substancjami w postaci ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego w takiej ilości, warunkach i postaci, ze może to grozić życiu i zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości powietrza i wody lub zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Jak już informowaliśmy, WIOŚ podczas kontroli przeprowadzonych od sierpnia do listopada ubiegłego roku stwierdził uchybienia podczas magazynowania odpadów w miejskiej spółce MPGK oraz FBSerwis Karpatia przy Komunalnej w Krzyżu.

Mieszkańcy tej dzielnicy od lat skarżą się na duże uciążliwości odorowe, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować.

Marszałek województwa małopolskiego w grudniu wezwał obie spółki do zaniechania naruszeń decyzji i usunięcia uchybień, bo w przeciwnym wypadku mogą zostać im cofnięte pozwolenia. W grudniu spółki poinformowały marszałka o usunięciu naruszeń.

Stąd marszałek województwa zlecił inspektorom kontrolę sprawdzająca, czy usunęły wskazane naruszenia. WIOŚ ma zakończyć kontrole początkiem lutego.

Posłuchaj:
Marcin Stępień
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN