Rząd wprowadza dowody elektroniczne

12.07.2018

Od przyszłego roku czeka nas wymiana dowodów osobistych. Rada ministrów przyjęła projekt przepisów, dzięki którym od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

MSWiA zapewnia, że nie będzie trzeba wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów i zachowają one ważność do upływu terminów. Sam proces wymiany dowodów będzie naturalny, rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

Jeśli ktoś będzie chciał się posługiwać wcześniej elektronicznym dowodem to będzie miał możliwość wymiany jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego. Nowy dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Jak zapewnia ministerstwo cyfryzacji, nie będzie już problemów z potwierdzeniem tożsamość obywatela. Dokument ma również służyć do uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

W tzw. warstwie elektronicznej dowodu znajdą się dane jego posiadacza. Między innymi fotografia zapisana w wersji elektronicznej, jako zdjęcie biometryczne. Dzięki temu nowy dowód osobisty będzie zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Jak wskazuje MSWiA, posiadacz takiego dowodu będzie mógł być na przykład szybciej i sprawniej obsłużony na lotnisku.

Posłuchaj:
Relacja
Jakub Pędzich, fot. gov.pl
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy