Są komary, ale są też kleszcze. Coraz więcej zachorowań na boreliozę

12.06.2019

Od dwóch lat w szybkim tempie przybywa osób chorych, które zostały pogryzione przez kleszcze i zaraziły się tą groźną chorobą. W tym roku jest już zgłoszonych ponad 100 chorych, a to dopiero początek sezonu.

Łagodna zima sprzyja rozwojowi tych pajęczaków.

Jeżeli złapiemy kleszcza, należy jak najszybciej go wyciągnąć, pamiętać też o oglądaniu ciała po spacerach czy wycieczce rowerowej.

Jeśli nie mamy wprawy w wyciąganiu kleszczy, należy udać się niezwłocznie do lekarza – radziła w Pulsie Regionu Elżbieta Poproch, kierownik Nadzoru Sanitarnego oraz Epidemiologii w Sanepidzie w Tarnowie.

– Kleszcza wyjmujemy bardzo ostrożnie, najlepiej pęsetą. Jeżeli nie potrafimy, to lepiej udać się gdziekolwiek do służby zdrowia, żeby nam pomogli. Są też dostępne w aptekach specjalne kleszczyki, z którymi można sobie poradzić. Bardzo ważne, żeby nie doszło do zgniecenia kleszcza, ponieważ cała toksyna nam się przedostanie do organizmu.

Żeby uniknąć antybiotykoterapii, kleszcza można zbadać.

– Kleszcza wkładamy najlepiej w zwilżony płatek kosmetyczny, gdy chcemy go dać do zbadania. Gdy nas kleszcz ugryzie, trzeba udać się do lekarza, gdy są jakieś objawy typowe – zwykle grypopodobne – wtedy lekarz zleca antybiotyk przez trzy tygodnie. Badanie kleszcza, gdy wynik mamy już po kilku dniach, daje lekarzowi podstawę, by odstąpić od antybiotykoterapii.

Kleszcze można zbadać w kilku laboratoriach w Tarnowie, m.in. w jednej ze spółek Grupy Azoty.

Tymczasem gdy zima sprzyjała kleszczom, mokry maj komarom, których na terenach, gdzie były podtopienia, jest szczególnie dużo.

Mieszkańcy regionu skarzą się na pogryzienia. Kojarzą je z późniejszymi dolegliwościami, np. stawowymi.

Czy komary mogą w naszym klimacie i po powodziach zarazić jakąś groźną chorobą?

– Trudno powiedzieć, czy bóle stawów możemy kojarzyć z pogryzieniem przez komary. W naszym rejonie najczęściej powodują choroby alergiczne. Radzimy stosować repelenty, ubierać się przewiewnie, ale szczelnie.

W samym Tarnowie akcja odkomarzania we wszystkich dzielnicach jest właśnie prowadzona.

Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN