Są pieniądze dla strażaków ochotników

23.08.2018

Strażacy ochotnicy dostaną pieniądze na sprzęt i remonty remiz. To odpowiedź na ich bolączki, o których mówią otwarcie.

– Nierzadko zużyty sprzęt albo jego braki, czasem też trudne warunki lokalowe czy niedosyt szkoleń, bo są drogie i brakuje na nie pieniędzy – wylicza Jan Niewulski, strażak z Charzewic. – Nasza strażnica była zbudowana w latach 80., wiadomo, jak wtedy się budowało – w większości w czynie społecznym – dodaje.

– Brakuje podstawowego usprzętowienia: węży, które najczęściej się uszkadzają, prądownic, drabin, pilarek. Jeżeli są wichury i jest jedna pilarka, to dłużej trwa usuwanie drzew i kierowcy muszą czekać. Każda kwota jest potrzebna – dodaje Zbigniew Prusak, strażak ze Szczepanowic.

Brak szkoleń uniemożliwia np. korzystanie z toreb medycznych z zestawem ratowniczym. – Taka sytuacja była ostatnio podczas dożynek w Radłowie – mówi Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa.

– Dostaliśmy z ministerstwa rok temu torby ratownicze i teraz jest problem ze szkoleniami, by korzystać z tego sprzętu. Podczas dożynek, gdy woźnica został ranny, była potrzebna natychmiastowa pomoc, a strażacy nie mieli przeszkolenia, żeby użyć sprzętu. Jesienią musimy w gminie wysłać ich na szkolenia ratowników medycznych – planuje burmistrz.

W sumie w ramach programów – Bezpieczna Małopolska i Małopolskie Remizy 2018 – do małopolskich jednostek OSP trafi ponad 5 milionów zł. Przekazanie środków odbyło się w tarnowskim ratuszu.

Do regionu tarnowskiego i dąbrowskiego na remonty remiz trafi do strażaków ponad 550 tys. zł, a na sprzęt – strażacy ochotnicy z powiatu tarnowskiego dostaną ponad 260 tysięcy.

 

Posłuchaj:
Jan Niewulski, Zbigniew Prusak
Zbigniew Mączka
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN