Są pieniądze na sprzęt dla strażaków

27.02.2019

Władze Małopolski zapowiadają wsparcie finansowe dla ochotniczych straży z całego województwa. Samorząd zamierza przeznaczyć pieniądze na zakup sprzętu, mundurów oraz szkolenia zawodowe.

Wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd zaznacza, że dzięki pieniądzom małe jednostki mogą kupić wóz bojowy.

Chciałbym, aby w perspektywie najbliższych pięciu lat, przynajmniej dwa samochody w naszych jednostkach zostały wymienione. Zwłaszcza te, których okres żywotności przekroczył już 40 lat. Widać że upływ czasu działa na ten sprzęt ratowniczy i sprawia, że wymaga on sukcesywnej wymiany.

Sławomir Paterek, wójt Gnojnika zwraca uwagę na modernizacje remiz strażackich na terenach wiejskich. – Wiele z nich wymaga remontu, a nasze możliwości finansowe nie pozwalają na to – mówi samorządowiec.

– W tym roku na pewno będą przeprowadzone prace związane z modernizacją remizy OSP Biesiadki. To zgodnie z uchwałą zarządu gminnego. Teraz przypada kolejka na ten budynek. Myślę, że pozyskanie pieniędzy na modernizacje pomieszczeń, które są wykorzystywane przez strażaków przed akcją, jak i po akcji.

Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie prowadzonych inwestycji. – Uruchomione zostały dwa programy – mówi wicemarszałek Małopolski Marta Malec – Lech.

– Pierwszy program to jest „Bezpieczna Małopolska”, zaś drugi „Małopolskie remizy”. Ile pieniędzy można zdobyć, to wszystko zależy od projektu. Z programu „Małopolskie remizy” gminy mogą zdobyć finanse na cele remontowo – budowlane. Z tego drugiego projektu będzie możliwość wsparcia zakupu m.in. wozów strażackich.

Jeszcze w marcu władze województwa na remont remiz oraz zakup sprzętu zamierzają przeznaczyć ponad 4 miliony złotych.

Posłuchaj:
Grzegorz Gotfryd
Sławomir Paterek
Marta Malec - Lech
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Maria Zawada-Bilik
play
Słowo za Słowo (M) - Wojciech Wardacki
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN