Są zarzuty w sprawie zatruwania Stradomki

13.02.2018

Zdaniem śledczych odpowiedzialnymi za skażenie wód byli dwaj właściciele ubojni na terenie gminy Łapanów oraz urzędnik oczyszczalni gminnego zakładu w tej miejscowości. Skutkiem zaniedbań do lokalnego potoku oraz do Stradomki trafiały odpady zwierzęce, które zatruły ujęcie wody.

Trwało to niemal dwa lata, od 2015 roku. – Ścieki przekazywane do oczyszczalni gminnego zakładu w Łapanowie były też w ilościach znacznie przekraczających moc przerobową zakładu – wyjaśnia Mieczysław Sienicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. – Przewidując możliwość skażenia wód, dopuścili do przekazywania do oczyszczalni ścieków ze znaczną ilością odpadów poubojowych, jak też zaniechali wstępnego oczyszczenia tych ścieków w ubojni, skutkiem czego spowodowali zanieczyszczenie wody. Przekroczenia niedopuszczalnych wartości były we wszystkich wskaźnikach. Woda była niezdatna do spożycia – dodaje rzecznik.

Urzędnik działał świadomie – uzasadnia prokurator – Przyjmował do oczyszczalni ścieki w ilościach znacznie przekraczających możliwości przerobu technologicznego, jak również ścieki z ubojni zawierające znaczne ilości odpadów zwierzęcych, wskutek czego dochodziło do wyrzutu nadmiaru ścieków do potoku i rzeki. Przewidując możliwość skażenia, dopuszczał do zatrucia wody – dodaje.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty. Za poręczeniem majątkowym są na wolności. Mają zakaz opuszczenia kraju i są pod policyjnym dozorem. Grozi im do 8 lat więzienia.

Posłuchaj:
Mieczysław Sienicki
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy