Sądeczanie będą zbierać pieniądze na odnowienie starych nagrobków

29.10.2019

Jak co roku w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach w Nowym Sączu odbędą się kwesty. Wszystkie datki wspomogą prace renowacyjne opuszczonych grobów – wyjaśniał na antenie RDN Nowy Sącz Jakub Bulzak prezes Związku Sądeczan. Konieczne jest już odnawianie mogił, które jeszcze kilka lat temu były odrestaurowane.

– Za każdym razem, kiedy już nam się wydaje, że wszystko wiemy o tych zabytkowych grobach, to nagle się okazuję, ze np. złamane drzewo czy obcięte gałęzie odkrywają coś, na co wcześniej nie zwróciliśmy uwagi.

Kwesta w Nowym Sączu organizowana jest już po raz 19. Jak podkreślają organizatorzy ona zawsze będzie miała sens.

– Nawet jeśli uda nam się odnowić wszystkie nagrobki, które są na cmentarzu, będzie konieczność renowacji powtórnej, dlatego, że materiał, z których wykonane są nagrobki to głównie piaskowiec. Bez względu na to jakbyśmy go zakonserwowali, warunki atmosferyczne i tak sobie z nim poradzą i będą go dalej dewastować.

W akcję zaangażowanych jest około setka wolontariuszy. W piątek będą oni kwestować na cmentarzach: komunalnym przy ul. Rejtana, gołąbkowickim i na osiedlu Helena w Nowym Sączu. Zbiórka potrwa od godziny od 9.00 do 17.00.

2 listopada wolontariuszy z puszkami spotkacie tylko na cmentarzu gołąbkowickim i komunalnym.

Posłuchaj:
Jakub Bulzak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN