Sądeczanie: Pies to nie zabawka, żeby wkładać go pod choinkę

22.12.2017

Jeśli pies pod choinką, to tylko pluszowy. Sądeczanie przekonują, że żywe zwierzęta nie powinny być chwilową zachcianką dla dzieci na czas świąt. Tym bardziej, że kiedy dziecko znudzi się prezentem, pojawia się problem.

Dlatego taka decyzja musi być dobrze przemyślana.

 – Pieskiem się ktoś pobawi, a później go wyrzuci, jak się tylko znudzi i co on biedny ma robić? Przecież pies tez ma uczucia – mówi Sądeczanka.

Niestety często po świętach zwierzaki lądują na ulicy, albo wypełniają kojce w schroniskach. Taką tendencję zauważyła Małgorzata Surowiak, wolontariuszka ze schroniska w Wielogłowach.

– Rodzice, dziadkowie biorą pieska ze schroniska, albo kupują szczeniaka, a później się okazuje, że ten piesek biega za dzieckiem, gryzie kable w domu, co jest naturalną rzeczą, i nagle zaczyna przeszkadzać. Dzieci wymigują się od opieki nad zwierzakiem, wszystko spada na rodziców i tracą cierpliwość – zaznacza Surowiak.

Jak zapewnia nasza słuchaczka, można rozwiązać to sposobem…

– Moja koleżanka, która mieszka w bloku zastanawiała się nad kupnem psa dziecku. Córka strasznie nalegała i już prawie udało się jej przekonać matkę. Jednak ta wpadła na pewien pomysł. Kupiła dziecku smycz, z którą dziecko miało dwa razy dziennie wychodzić na spacer. Dziewczynka bardzo szybko zrezygnowała z obowiązku.

Najwięcej psów i kotów przybywa w schroniskach właśnie kilka tygodni po Świętach Bożego Narodzenia. Wiele osób przyznaje, że był to nietrafiony prezent świąteczny. Pies to nie zabawka, więc jeśli ma być tylko chwilową zachcianką, to lepiej zainwestować w pluszaka na prezent.

Posłuchaj:
Sądeczanie
Małgorzata Surowiak
Relacja
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo(NS)-Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN