Samorządowcy się porozumieli – szynobus ze Starego Sącza od 21 maja

16.05.2018

To już pewne. Od 21 maja ze Starego do Nowego Sącza będzie kursował szynobus. Władze obu miast i niektóre samorządy z Doliny Popradu oraz Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydowali się dołożyć do uruchomienia nowej linii. Ma to być kolejna alternatywa dla samochodu i zakorkowanych ulic po zamknięciu mostu heleńskiego. Dzisiaj (16.05)  ta decyzja została ogłoszona w urzędzie miejskim w Starym Sączu.

Na początek szynobus będzie jeździł między dworcami PKP w Starym i Nowym Sączu. Mieszkańcy Doliny Popradu będą podróżować w dobrych warunkach. – Na tej trasie będzie kursował pojazd typu EN 64. To nowoczesny 3-członowy pociąg z klimatyzacją, który jest produkowany w Polsce – wyjaśnia Andrzeja Siemiński, dyrektor małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych w Krakowie.

Od najbliższego poniedziałku (21.05) mieszkańcy będą mogli skorzystać z 32 kursów szynobusu, który będzie jeździł co pół godziny przez 7 dni w tygodniu. Przejazd będzie jednak płatny, tzw. bilet górski ma kosztować 3 złote 30 groszy. – Oczywiście grupom, którym należą się zniżki, będą one przysługiwać. Jednak cały czas będziemy się temu przyglądali i postaramy się obniżyć te ceny – przekonuje Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Cały czas trwają prace przy stworzeniu zintegrowanego biletu, na którym będzie można przejechać komunikacją miejską i szynobusem. Takie rozwiązanie ma zostać uruchomione w czerwcu.

Pierwszy kurs ze Starego Sącza wyruszy o godzinie 6.10, ostatni wieczorny z Nowego Sącza będzie o 18.47. Najtrudniejsze zadanie stoi jednak po stronie władz Starego Sącza, ponieważ przy dworcu kolejowym trzeba przygotować dodatkowe miejsca parkingowe. – To jest dla nas duże wyzwanie. Prowadzimy już rozmowy z PKP i będziemy chcieli stworzyć w okolicy dworca parkingi – zapewnia burmistrz Jacek Lelek.

W najbliższym czasie pojawią się również dodatkowe kursy autobusów MPK, które będą dowozić pasażerów na dworzec.

Od 10 czerwca trasa szynobusu zostanie wydłużona do Rytra, którego władze również zdecydowały się dopłacić do przejazdów.

Do tego szynobusu najwięcej, bo prawie pół miliona złotych dołożyły władze województwa małopolskiego. Nowy i Stary Sącz kosztuje to po 180 tysięcy. Resztę – po około 30 tysięcy złotych dokładają gminy Łącko, Podegrodzie, Rytro i powiat nowosądecki. Władze Piwnicznej-Zdroju nie zdecydowały się dopłacić do tego rozwiązania.

Piwniczna-Zdrój nie chce się dołożyć do szynobusu – pociąg pojedzie od 21 maja

Posłuchaj:
Andrzej Siemiński
Leszek Zegzda
Jacek Lelek
Jakub Pędzich
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy