Czy komunikacja miejska dotrze do gmin?

03.04.2019

W Tarnowie rozmawiali o tym z prezydentem samorządowcy z Żabna, Dąbrowy Tarnowskiej, Pleśnej, Lisiej Góry, gminy Tarnów, Skrzyszowa i z Wierzchosławic.

Taki potencjał istnieje, ale ważne są również względy ekonomiczne, bo transport kosztuje – mówi prezydent, Roman Ciepiela.

– Każda gmina, która by chciała korzystać z takiej usługi musi się liczyć również z udziałem w tych kosztach. To są więc poważne decyzje o znaczącym wymiarze finansowym, ale taka możliwość istnieje. Jako mieszkaniec Tarnowa wyobrażam sobie, że cała aglomeracja Tarnowa miałaby dobrze zorganizowaną publiczną komunikację – dodaje prezydent Ciepiela.

Burmistrz Żabna Marta Herduś przyznaje, że zwłaszcza południowa część gminy aż do Żabna chciałaby się włączyć do komunikacji miejskiej.

Nie wiemy jeszcze, czy takie zapotrzebowanie istnieje na północy gminy, trzeba to szczegółowo przeanalizować – dodaje.

Mamy pięciu przewoźników prywatnych na terenie gminy. Cała infrastruktura, która jest obecnie wykorzystywana przez nich w sensie przystanków rzeczywiście pomaga mieszkańcom. Może ta jakość nie jest najwyższej klasy. Jeśli chodzi o MPK byłoby to jakością. Jednak zabezpieczenie wszystkich kursów, obecnie mamy w tygodniu trzydzieści osiem kursów, to jest niemożliwe do realizacji przez MPK, więc trzeba byłoby dogadywać się z przewoźnikami i prywatnymi i tutaj z MPK, dość elastycznie do tego podejść – mówi RDN burmistrz Żabna.

Ważne są tutaj finanse, ale i chęć mieszkańców – dodaje burmistrz Żabna. Dawne próby przedłużenia linii z Białej do Bobrownik nie cieszyły się zainteresowaniem, nie było chętnych pasażerów – informuje Marta Herbuś.

Prezydent Tarnowa i burmistrz Żabna przejechali testowo miejskim autobusem trasę z Tarnowa do Żabna.

Czy w najbliższym czasie zdecydują się na współpracę – zobaczymy.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Marta Herduś
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN