Nasze serce jest coraz słabsze!

25.02.2019

Niewydolność serca to problem, z którym zmaga się nawet do miliona Polaków. A liczba chorych rośnie lawinowo. Mówi się, że to najnowsza epidemia rozwiniętego świata.

Specjalista kardiologii. dr n. med. Barbara Stanula, która była gościem programu Bez Skierowania powiedziała że o serce szczególnie powinny dbać osoby w starszym wieku oraz te, które leczą się z powodu innych chorób.

– Najczęstszą przyczyną niewydolności serca jest zawał serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także choroby zapalne, przebyte infekcje np. grypa.

Tymczasem objawy niewydolności serca, zwykle bywają lekceważone do momentu, w którym uniemożliwiają normalne życie. Dlatego ważne jest aby każdy bacznie obserwował swój organizm, jak zachowuje się w konkretnych sytuacjach.

– Na które piętro wychodzi bez zadyszki (wyjście na 3,4 piętro nie powinno sprawiać problemu), ile przejdzie po prostym bez zmęczenia, czy w nocy nie ma duszności, czy musi spać na wysokich poduszkach, czy często musi wstawać w nocy żeby oddać mocz, czy odczuwa duszność przy pochylaniu się do przodu np. przy wiązaniu butów.

Szacuje się, że z powodu niewydolności serca umrze co czwarty z nas. Ta choroba, staje się główną przyczyną śmierci w Polsce.

Tymczasem niewydolność serca można skutecznie leczyć, pod warunkiem że w porę uchwycimy problem.

Całej rozmowy można posłuchać w zakładce AUDYCJE.

Posłuchaj:
Barbara Stanula
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN