W Skrzyszowie będą kształcić przyszłych programistów

29.05.2020

Gmina Skrzyszów, w ramach projektu „Zdalna Szkoła” pozyskała grant w wysokości 70 000 zł  na zakup 30 laptopów. Drugi wniosek, na kwotę 95 tysięcy złotych, pozwoli na zakup kolejnych 45 sztuk.

Sprzęt będzie służył dzieciom z terenu gminy uczących się obecnie w systemie e-learningu. Jednak, jak mówi wójt gminy, Marcin Kiwior, sytuacja epidemiczna i związana z nią konieczność zdalnego nauczania nie zaskoczyła tamtejszych placówek oświatowych.

– Już wcześniej kupowaliśmy sprzęt i tworzyliśmy pracownię, nie tylko z komputerów stacjonarnych, ale też z laptopów. Więc od razu zaproponowaliśmy rodzicom te laptopy, bo czasami było tak, że ktoś nie miał, albo było kilkoro dzieci i trzeba było dzielić jeden komputer. Uczniowie mogą zgłaszać się do danej szkoły, jeżeli jest taka potrzeba i z nich skorzystać w dowolnym momencie.

W tym momencie szkoły na terenie gminy mają na wyposażeniu ponad 200 laptopów i ponad 50 tabletów.

W przyszłości laptopy będą przeznaczone do wykorzystania w pracowniach informatycznych poszczególnych szkół.

Mamy wizję, co dalej – dodaje Marcin Kiwior.

– Chcemy robić pracownię programowania, na przykład w Skrzyszowie i myślę, że inne szkoły też za tym pójdą, tak żeby ten sprzęt wykorzystać optymalnie. To będzie dla szkół podstawowych, tu już można zaszczepiać to programowanie, jego elementy. Może bardziej związane z algorytmiką i logicznym rozumowaniem, niż jakimś językiem programowania, ale już tutaj zaczyna się to kształtować.

– Chcemy kształcić być może jakichś programistów, bo jak widać, ta dziedzina cieszy się ogromną popularnością wśród pracodawców.

W zeszłym roku gmina przeprowadziła także kurs informatyczny dla mieszkańców w ramach unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Posłuchaj:
Marcin Kiwior
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN