Służby ratunkowe ćwiczyły, a studenci pomagali [ZDJĘCIA]

11.10.2018

Na terenie sądeckiej PWSZ można było usłyszeć dźwięki syren, zobaczyć służby ratownicze i ewakuację pracowników oraz studentów. Okazją były ćwiczenia pod kryptonimem „Fala – 2018”, przeprowadzone przy Instytucie Kultury Fizycznej i Instytucie Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

W scenariuszu ćwiczeń pojawiło się zagrożenie, którym była niebezpieczna przesyłka w sekretariacie instytutu. – Pierwsze działania były ewakuacyjne, później rozpoznanie tej substancji, co nie było widowiskowe, ale wykonaliśmy tam sporo pracy. Później ustaliliśmy osoby, które miały kontakt z tą chemiczną substancją i one były dekontaminowane, czyli musiały się odkazić. Następnie trafiły do szpitala polowego – relacjonuje Paweł Motyka, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Studenci nie ukrywali swoich ogromnych emocji, które towarzyszyły im podczas ćwiczeń. – Było bardzo widowiskowo. Wszystko zostało przeprowadzone energicznie i sprawnie – powiedziała nam jedna ze studentek.

Ja akurat byłam zakleszczona pod drzewem. Mogę powiedzieć, że ratownicy spisali się na medal. Wyciągnęli mnie i dbali o mój komfort psychiczny rozmawiając ze mną – wyjaśniła inna uczestniczka.

Druga część ćwiczeń była związana z uszkodzeniem zapory na Dunajcu. Z powodu zagrożenia falą powodziową strażacy rozpoznali słabe miejsca na wale i zabezpieczali je workami z piaskiem i rękawami wodnymi.

Posłuchaj:
Paweł Motyka
Grzegorz Pawłowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Urszula Rusecka
play
Słowo za Słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za Słowo (NS)- Tomasz Szołdrowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30