Smakosze grzybów mogą już zacierać ręce – w lasach jest teraz prawdziwy wysyp

31.07.2019

W tuchowskich lasach pokazały się głównie prawdziwki, ale można znaleźć też pojedyncze kozaki, kurki i maślaki. Sprzedawcy na tarnowskim burku przyznają, że jeszcze niedawno grzybów w lesie było jak na lekarstwo. Wszystko zmieniło się w ostatnich dniach, kiedy zrobiło się ciepło, ale były też intensywne deszcze.

Jak przekonują, teraz jest dobry czas na przetwory z grzybów, tym bardziej, że dużo prawdziwków oznacza też niższą cenę.

– Grzybów jest mnóstwo, stoły na targowisku są pełne prawdziwków, są zarówno te małe do marynowania, ale też większe okazy – wymienia jedna z handlarek. Jak zauważa kolejna osoba – Nie trzeba się teraz dużo nachodzić, żeby nazbierać grzybów, ale trzeba mieć swoje sprawdzone miejsca. W lasach teraz królują prawdziwki.

Za małe pudełko grzybów zapłacicie około 10 zł. Jednak, żeby dobry zbiór się utrzymał, potrzebny jest deszcz.

– Musi być mokro, żeby grzyb dobrze rósł, ale też ciepło, ale nie upał, bo wtedy robaczywieją. A jak będzie mniej grzybów, to ceny pójdą do góry – zauważają sprzedawcy.

W prognozach na najbliższe dni są opady deszczu, chwilami ulewy. Temperatury mają utrzymywać się delikatnie powyżej 20 °C, więc na razie mamy szanse na dobre zbiory grzybów.

Narzekać możemy za to na borówkę. Na targowisku jest w sprzedaży głównie odmiana amerykańska, leśną sprzedawcy sprowadzają z okolic Nowego Sącza.

Posłuchaj:
Sprzedawcy
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo - Grzegorz Kozioł
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN