Śmieci od mieszkańców gminy Chełmiec zostaną odebrane ale po wyższych stawkach?

07.11.2019

Mieszkańcy Gminy Chełmiec po raz kolejny zostali postawieni przed widmem śmieciowego kryzysu. W wakacje przez ponad dwa tygodnie ich śmieci zalegały na podwórkach, ponieważ spółka NOVA przestała przyjmować odpady od spółki akcyjnej AVR. Taka decyzja została wtedy podjęta przez prezesa Krzysztofa Krawczyka z obawy o to, że nie wystarczy miejsca na składowiskach NOV-ej na odpady przyjmowane z terenu gmin Chełmiec i Stary Sącz. Teraz śmieci znów nie są odbierane. Do końca roku ma znaleźć się rozwiązanie, które jednak odbije się na portfelach mieszkańców.

Tak i wtedy, jak i teraz z problemem w odbiorze śmieci miała związek włoska firma AVR. NOVA przestała odbierać odpady od AVR, i jak wyjaśniał Krzysztof Krawczyk nie było żadnej umowy z włoskim pośrednikiem.

Teraz sytuacja jest bardzo podobna, ale to AVR przestała wywiązywać się ze swoich obowiązków i odstąpiła od umowy zawartej z gminą Chełmiec.

Jednak śmieci z terenu gminy prawdopodobnie zostaną wywiezione jeszcze w tym tygodniu – wyjaśnia wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski.

– Mamy już pewne ustalenia i one mam nadzieję się zakończą w dniu dzisiejszym, i będziemy podpisywać umowę. W związku z tym jest duże prawdopodobieństwo, że ten odbiór śmieci ruszy w piątek, w sobotę pojawi się harmonogram normalnego wywozu śmieci i to jest do końca roku. Ogłaszamy również przetarg w związku, z tym że AVR wypowiedziała umowę, ogłaszamy przetarg na następny rok. Chce przypomnieć, że mieliśmy tę umowę zawartą do grudnia przyszłego roku, także ogłaszamy na następny rok przetarg. Spodziewam się, że te ceny wywozu śmieci będą horrendalnie wysokie, nazwijmy to w ten sposób.

Gmina z firmą AVR ma podpisaną umowę do 2020 roku, a za jej zerwanie włoska firma ma zapłacić 600 tysięcy złotych kary. Do tego dochodzą również pieniądze za koszty wykonawstwa zastępczego. Niewykluczone, że jeśli nie uda się odzyskać zaległości od włoskiej firmy sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Posłuchaj:
Bernard Stawiarski
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN