Smog nas niszczy

02.11.2018

Udary mózgu, zawały serca, nowotwory płuc, uciążliwe alergie, astma, mniejsza waga urodzeniowa u dzieci, zachowania autystyczne i depresja. Lekarze nie mają wątpliwości, smog poważnie szkodzi naszemu zdrowiu i znacznie skraca nasze życie.

Z powodu smogu nasze społeczeństwo jest coraz bardziej chore – mówi lekarz Irena Rajtar. Specjalista chorób płuc w programie Bez Skierowania przestrzegała przed trucizną w powietrzu i zwracała uwagę, że smog to jeden z największych problemów zdrowotnych w Polsce. – Owszem, mamy z tym walczyć ale i chronić, bo jak tego nie zrobimy, to skończymy jako astmatycy czy z nowotworami. Chrońmy się ze świadomością tego, co nam te substancje toksyczne w powietrzu robią – przestrzega specjalistka.

Irena Rajtar mówi, że pacjenci wciąż nie dowierzają że ich poważne problemy ze zdrowiem biorą się ze smogu.

Specjalista chorób płuc apelowała jednocześnie, by nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów. – Zwłaszcza u osób, u których wcześniej było wszystko w porządku i nagle pojawia się przewlekła choroba układu oddechowego, czy zapalenie śluzówki nosa czy łzawienie z oczu. Żeby pacjenci reagowali i szli do lekarza i zaczęli się rozglądać co jest przyczyną tego – dodaje Irena Rajtar.

Smog szczególnie mocno daje się we znaki, gdy spadają temperatury. Z kominów domów i kamienic unoszą się wtedy kłęby sinego lub czarnego, duszącego dymu.

Niestety wielu mieszkańców wciąż pali w piecach byle czym: najgorszej jakości węglem, śmieciami czy plastikiem.

Posłuchaj:
Irena Rajtar
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - Krystyna Latała
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Wardacki
play
Słowo za Słowo (NS)- Albert Kogut
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN