Solidarność i ZNP w Tarnowie jednym głosem krytykują 5% podwyżkę dla nauczycieli

28.02.2019

Oba związki negatywnie oceniają podpisane właśnie rozporządzenie ministerstwa w tej sprawie. Podwyżka nie spowolni działań w kierunku coraz bardziej nieuniknionego strajku.

To za mało, nie zadowala nas – komentuje szefowa Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty NSZZ Solidarność, Halina Musiał.

Pusty śmiech – dodaje prezes ZNP w Tarnowie, Józef Sadowski.

Jak mówi, cieszy go poparcie dla strajku ze strony tarnowskiej Solidarności.

Byłoby dobrze, gdyby dwa, trzy związki szły razem ręka w rękę. My – na dole – potrafimy się porozumieć. To byłby już trzeci czy czwarty strajk, gdzie właśnie tu – na samym dole – nauczyciele Solidarności, niezrzeszeni i ZNP idą ręka w rękę. O wiele trudniej natomiast dogadać się tam na górze.

Józef Sadowski uważa, że nauczyciele znajdują się na końcu tabeli płac w budżetówce.

– Nauczyciele, kiedy usłyszeli, że dostaną te podwyżki, ogarnął ich pusty śmiech. W momencie, kiedy rząd rozdaje pieniądze kolejnym protestującym grupom zawodowym, jest to bardzo przykre. Dlatego są zdecydowani, że przystąpią do strajku. Jeżeli teraz tego nie wywalczą, będzie trudno w przyszłości.

Zgodnie z rozporządzeniem minister z wyrównaniem od stycznia nauczyciele dostaną od 121 zł brutto – w przypadku nauczyciela stażysty, do 166 – w przypadku nauczycieli dyplomowanych.

Solidarność domaga się nie mniej niż 650 zł od stycznia. Do 5 marca potrwa wypełnianie ankiet wśród tarnowskich nauczycieli z Solidarności, w których deklarują oni swój udział w strajku. ZNP żąda 1000 zł więcej.

Do strajku miałoby dojść w kwietniu, podczas egzaminów ósmoklasistów. Decyzja ma zapaść do połowy marca.

Tymczasem uczniowie apelują do nauczycieli, by nie strajkowali akurat w tym czasie, bo to dla nich dodatkowy stres.

 

 

 

Posłuchaj:
Józef Sadowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za Słowo (NS)- Jan Dziedzina
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN