SOR w Tarnowie odnotowuje coraz więcej przypadków odwodnień i poparzeń

04.08.2020

Piękna pogoda może być dla nas zabójcza – mówi kierownik Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie Wioletta Kowalewska.

I apeluje aby ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15. Apel dotyczy szczególnie małych dzieci i osób starszych.

– Spotkaliśmy się ostatnio z wieloma przypadkami poparzeń słonecznych. Należy stosować filtry ochronne – minimum 30, ale mogą być wyższe. Mimo, że korzystamy z wypoczynku na świeżym powietrzu należy cały czas pamiętać o zachowywaniu dystansu między ludźmi. W pomieszczeniach zamkniętych zalecam oczywiście maseczki. Przypominania nigdy dość, to jest bardzo ważne i proszę wszystkich słuchaczy o stosowanie się do tych zaleceń.

Jak dodaje doktor Kowalewska, skutki odwodnienia mogą być tragiczne.

– Mogą wystąpić zaburzenia świadomości. To jest przede wszystkim związane z odwodnieniem jak również często u osób starszych z dużymi zaburzeniami elektrolitowymi. Chodzi o spadki potasu, sodu. Jeżeli ktoś zauważy takie zaburzenia należy się niezwłocznie zgłosić do szpitala. U osób starszych takie zaburzenia są zagrożeniem dla życia.

Podczas wysokich temperatur powinno się także unikać nadużywania alkoholu.

Posłuchaj:
Wioletta Kowalewska
Wydawca, Iza Kołakowska, fot. pixabay
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS)-Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN