Specjaliści rynku nieruchomości: „Ceny są stabilne od wielu lat”

23.11.2018

Tarnowski rynek nieruchomości jest stabilny, nie ma skoków ani gwałtownych spadków cen – twierdzą specjaliści rynku nieruchomości.

Ich zdaniem analizując trendy mieszkaniowe należy osobno oceniać duże miasta, takie jak Kraków, Warszawa czy Gdańsk, a osobno średnie miasta, do których zalicza Tarnów.

To co dominuje w tych pierwszych, raczej nie przekłada się na Tarnów. Ma to swoje dobre i złe strony. – W każdym razie najnowsze prognozy spadku wysokich za mieszkania należy odnosić do dużych miast, gdzie są one mocno wyśrubowane – mówi Jerzy Hebda z Tarnowa. – W Tarnowie ceny są stabilne od wielu lat, a wręcz wydaje mi się, że ceny mieszkań na osiedlach spadają, bo blokowiska już nie są takie atrakcyjne. Czasem można kupić mieszkanie za naprawdę przyzwoite pieniądze, poniżej 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a nawet w cenie 2 – 2,5 tysiąca złotych na przykład na tak zwanych Falklandach – dodaje.

Zasobni tarnowianie coraz częściej kupują mieszkania w Krakowie dla studiujących dzieci. Co ciekawe – za gotówkę. – Sporo ludzi pracuje zagranicą i to jest widoczne u nas w biurze. To są często zakupy ludzi, którzy przywożą gotówkę z zagranicy, bo tam zarobili po iluś latach. Wielu ludzi wraca też do Tarnowa, co jest ciekawym zjawiskiem – zauważa Hebda.

Specjaliści twierdzą również, że na rynku tarnowskim czeka sporo mieszkań na wynajem, na które nie ma chętnych. Jednym z powodów są zbyt wysokie ceny ustalone przez właścicieli.

Najpopularniejsze w Tarnowie są małe mieszkania, 1-2 pokojowe, poszukiwanie do wynajęcia jak i w celu zakupu. Takich mieszkań jest z kolei na rynku za mało. Ceny ich najmu to na ogół poniżej 1 tysiąca zł. Najdroższe i najpopularniejsze pozostają niezmiennie mieszkania w centrum miasta, poszukiwane są też mieszkania w dobrze skomunikowanych dzielnicach. Niewielkim zainteresowaniem cieszą się natomiast mieszkania w blokowiskach.

 

Posłuchaj:
Jerzy Hebda
Agnieszka Drozd
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30