Społecznicy proponują jak poradzić sobie ze smogiem

13.01.2018

Społecznicy namawiają samorządowców, by wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli dopłacać najbiedniejszym do lepszej jakości paliwa. Takie rozwiązanie planuje Kraków.

Tarnowska uchwała antysmogowa połączona z programem osłonowym na rzecz walki z ubóstwem energetycznym to nieuchronny element strategii nowoczesnego miasta – skomentował na swoim profilu facebookowym Tomasz Olszówka z grupy Powietrze Tarnów. – Musimy odchodzić od ogrzewania węglem i miasto nie powinno zachęcać  ten sposób mieszkańców. To, co należy zrobić to przede wszystkim wymieniać piece, należy stworzyć mieszkańcom program osłonowy. Tą właściwą formą pomocą dla najuboższych nie powinna być pomoc w postaci węgla tylko tak, jak to robi np. Kraków – dofinansowanie do rachunków za ogrzewanie – dodaje Olszówka.

Powinniśmy stworzyć swoją własną uchwałę antysmogową, taką jaką ma Kraków – Wtedy problem zniknie – mówi Sławomir Mikos ze stowarzyszenia Eko Aura Małopolska. – Tarnów żył w takim przekonaniu, że problem to jest Kraków, że do nas to nie przyjdzie. Teraz zdaje sobie powoli sprawę, że ten problem dotyczy również Tarnowa, Tuchowa innych miast. Powinniśmy się skupić na dokończeniu programu wymiany pieców. Są dni kiedy sytuacja smogowa w Tarnowie jest gorsza niż w Krakowie – przekonuje Sławomir Mikos.

Problem ze smogiem w Tarnowie pojawia się głównie, gdy temperatura spada. Wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do ciepłych miesięcy przekraczane są nawet kilkukrotnie. Czujemy to, gdy ciężko jest nam oddychać.

Posłuchaj:
Tomasz Olszówka
Sławomir Mikos
Piotr Środawa
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy