Sporym zainteresowaniem cieszy się weryfikacja śmieciowa w Gminie Tarnów [WIDEO]

15.01.2020

W Urzędzie chętnych do wyjaśniania swojej sytuacji nie brakuje. Powód – mieszkańcy chcą płacić tylko za siebie.

To, zdaniem wójta Grzegorza Kozioła, który był gościem programu Słowo za słowo, pozwala ustalić faktyczną liczbę osób korzystających z gospodarki odpadami.

– Popatrzmy na to jak na odpowiedzialność obywatelską. Ktoś kto nie płaci, a powinien, oszukuje przede wszystkim swojego sąsiada.

Dlatego wszystkie zmiany liczbowe członków danej rodziny trzeba zgłaszać. Nowa ustawa, do której muszą się dostosować samorządy, wymusza płacenie za każdą osobę.

Zdaniem wójta Grzegorza Kozioła, jej mocną stroną jest gwarancja odbioru i przetworzenia wszystkich odpadów, także niebezpiecznych. Kiedyś decydował o tym właściciel gospodarstwa, dlatego nierzadko lądowały one w lasach.

– Ustawa rzeczywiście zagospodarowuje odpady. Płacą wszyscy, płacą dużo, lecz nie interesuje ich już na przykład to co się dzieje z wielkimi gabarytami, odpadami zielonymi itd. Całością zajmuje się samorząd, który podpisuje umowę z daną firmą.

Słabą stroną z kolei jest fakt, że nie można oszczędzać, bo wszyscy płacą tyle samo.

Wójt Grzegorz Kozioł deklaruje, że w najbliższym czasie zamierza z radnymi wypracować sposób na pomoc tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje, że powodem wzrostu cen za śmieci w całej Polsce są także brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN