Spotkanie w Poradnii Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie

16.10.2020

22 października obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. Z tej okazji Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie zaprasza na konsultacje dotyczące problemów z mówieniem.

Odbędą się one 22 października w godzinach 8-12 w budynku poradni na ulicy Chyszowskiej 3. Dodatkowo chętni mogą skorzystać z konsultacji telefonicznej z uwagi na panującą obecnie sytuację epidemiczną w regionie. Istnieje również możliwość wcześniejszej rejestracji telefonicznej na konkretną godzinę.

Wydarzenie kierowane jest głównie do dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Spotkanie ma na celu uświadomienie przyczyn problemu oraz pomoc w odpowiedniej terapii korygującej zaburzenie mowy.

Do końca nie znamy przyczyn jąkania. Bardzo często jest to kwestia indywidualna – mówi Maria Szajnowska, logopeda w Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie.

– Z jąkaniem się coraz więcej osób boryka, ponieważ czasy są trudne, stresujące, a stres jest takim czynnikiem wywołującym też to zaburzenie. Jąka się na świecie ok. 1% dorosłych i 4% dzieci, w tym czterokrotnie więcej chłopców niż dziewcząt. Takie znane osoby, które się jąkały to Mojżesz, Demostenes, który walczył z jąkaniem i pokazywał pierwsze terapie, Churchill czy król Jerzy VI, Izaak Newton, po znanych nam dzisiaj Adama Michnika czy Jerzego Owsiaka.

Zazwyczaj w terapiach organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczna uczestniczą dzieci do 18 roku życia. Leczenie pomaga skorygować lub pozbyć się zaburzenia.

– Jest bardzo dużo różnych metod. Chociażby metoda Arutiunian, czyli trzeba zacząć od mowy dziecka. Nie mówi się na początku nic, potem zaczyna się mową sylabową, prostymi zdaniami i w taki sposób leczy się jąkanie. Wiele jest metod, od leczenia śpiewem, logorytmiką poprzez różne urządzenia, także sposobów jest naprawdę bardzo dużo. Każdy człowiek musi dobrać do siebie swoją metodę – mówi Maria Szajnowska.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania obchodzony jest od 1998 roku.

Posłuchaj:
Maria Szajnowska
Piotr Adamczyk, Paweł Kawik, fot. ppttarnow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS)-Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN