Sprawdzamy, jak spełniły swoje zadanie zabawne rymowanki strażników miejskich, by sprzątać po psach

14.08.2019

Tabliczki na trawnikach z hasłami  „Sprzątaj po psie kolego i nie udawaj ślepego” czy „Zabierz kupę pod własną chałupę” miały nauczyć tarnowian nawyku sprzątania po czworonogach, bo problem z tym był duży.

Statystyki Straży Miejskiej pokazują, że liczba interwencji i mandatów dla  niesubordynowanych mieszkańców znacznie spadła, bo o około 30 proc.

Temat został podjęty przez mieszkańców i zrozumieli, że problem jest. Na pewno całkowicie nie został zażegnany, ale jest zdecydowanie mniejszy i właśnie na tym nam zależało.  Mieszkańcy częściej zaczęli sprzątać po swoich psach i jest większa świadomość, że oprócz tego, że się ma zwierzę i przyjemności z tym związane, to jest też obowiązek – mówiła Aldona Matusik ze Straży Miejskiej w Tarnowie.

Tymczasem mieszkańcy na osiedlach wciąż narzekają na uciążliwych sąsiadów, których nic nie jest w stanie zmusić do posprzątania po psie.

– Często spotyka się, że właściciel psa stoi i patrzy, jak pies brudzi na chodniku, pozwala mu na to i idzie dalej, a tutaj przecież dzieci chodzą, a im to nie przeszkadza. – Sam już kilka razy wszedłem. – Można przejść też po trawniku i zobaczyć, co się dzieje, brak kultury, bark wychowania.

Jak się tłumaczą przyłapani na gorącym uczynku właściciele psów?

– Tłumaczą się, że nie zauważyli, że piesek zrobił, ze przecież nic się nie dzieje, że to się rozkłada, jest naturalne. Nic bardziej mylnego. Tłumaczą też, że nie ma koszy na odchody, a zawsze tłumaczymy, że woreczek należy wyrzucić do najbliższego pojemnika.

W Tarnowie w ciągu dwóch lat w sumie ustawiono na trawnikach ok. 280 tabliczek zachęcających do sprzątania po psach.

Posłuchaj:
Aldona Matusik
Mieszkańcy
Aldona Matusik
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Siadek, Renata Sobkowiak-Zabawa, ks. Marcin Gryzło
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN
Magazyn żużlowy
w każdy wtorek o 16.30